December 2-án tartják Szlovákiában a helyhatósági választásokat, a fontos eseményre történő felkészülés talán legfontosabb szakasza – a polgármesterek és a helyi képviselők jelölése – azonban már lezárult. A pártok, koalíciók és a független jelöltek ugyanis vasárnap éjfélig adhatták le jelölőlistájukat az illetékes választási bizottságoknak.
A legtöbb településen az utolsó pillanatig tartottak az egyeztetések a pártok között, ezért arról, hogy hol, milyen koalíciók alakultak, csak a hét közepén lesz teljes áttekintés. A fővárosban, Pozsonyban már eldőlt, hogy a kormányzó Smer–Szociáldemokrácia párt városi vezetői nem követték a párt központi vezetését, mert a Szlovák Nemzeti Párt helyett a Magyar Koalíció Pártjával (MKP) kötöttek együttműködési szerződést. A baloldaliak döntése ugyan sokakat meglepett, ám ha figyelembe vesszük, hogy a Smer polgármesterjelöltje a fővárosban Monika Benová, akkor érthetőbbé válik a döntés. Emlékezetes, Benovát a Smer alelnöki posztjáról egy héttel ezelőtt többek között azért váltotta le a párt kongresszusa, mert élesen bírálta Robert Ficót azért, hogy a kormányalakítási tárgyalások során, júniusban a szélsőséges nacionalista nemzetieket választotta koalíciós partnerül. Benová, aki a Smer színeiben szerzett európai parlamenti képviselői mandátumot, a hírek szerint nem is volt hajlandó tárgyalni a nemzetiekkel, miután a párt városi szervezete őt jelölte a főpolgármesteri posztra, hanem az MKP támogatását igényelte, amit meg is kapott. Ennek alapján aztán a fővárosi önkormányzati testületbe is közös listán indulnak a képviselői helyekért a Smer és az MKP jelöltjei.
A pozsonyi koalíció azonban nem nevezhető jellemzőnek sem országosan, sem dél-szlovákiai viszonylatban. Az előzetes hírek szerint a Magyar Koalíció Pártja a legtöbb településen egyedül méretteti meg magát, legalábbis ami a képviselői jelöltlistákat illeti, azaz sem a kormányzó pártokkal, sem egykori jobboldali partnereikkel nem törekedtek együttműködésre a párt helyi vezetői. Kissé más a helyzet a polgármesterek esetében, hiszen több kisvárosban függetlenként indulnak a magyar jelöltek. Az, hogy őket az MKP-n kívül mely párt vagy pártok támogatják még, kizárólag a jelöltek személyiségétől, illetve tárgyalási készségétől függ.
Caplovic vádjai. Dusan Caplovic, a szlovák kormány kisebbségekért felelős alelnöke azzal vádolta meg az MKP-t, hogy kormányzása idején csak a magyarokat támogatta, a többi kisebbséget elhanyagolta. Caplovic szerint a Szerencsejáték Rt. 700 millió koronás adójának 99,9 százalékát a magyar kisebbség kapta. Csáky Pál korábbi miniszterelnök-helyettes szerint utódja butaságokat beszél, és össze akarja ugrasztani a kisebbségeket. (N. S.)

Mutatjuk, hogyan került Gyurcsány és a Momentum a totális süllyesztőbe