Sopron Szent Mihály-temploma

R E J T Ő Z K Ö D Ő M A G Y A R O R S Z Á G

Ludwig Emil
2006. 10. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyugati határvárosunk, Sopron okkal vonzza a régi korok kultúrájára, történelmi és művészeti emlékeire kíváncsi látogatókat. A szép fekvésű és környezetű település őrzi Magyarország legépebben megmaradt középkori városmagját, műemlék épületeinek se szeri, se száma; az öreg utcák, terek, tornyos templomok és tarka polgárházak, meghitt belső udvarok és boltozatos pincék megannyi bámészkodnivalót – és kellemes időtöltést kínálnak. Sopron városi rangját – s vele a jogot kőfalak építésére – 1277-ben kapta IV. László királytól lakói oltalmául a nyugati szomszéd zaklatásai ellen. Sok évszázaddal később, 1921-ben újra bizonyították hűségüket a soproni polgárok, amikor népszavazással tartották meg városukat a hazának a háborúban győztes országdarabolók szándékával szemben.
A hatvanezres Sopron országosan ismert látnivalói – úgymond idegenforgalmi attrakciói – mellett olyan építészeti emlékeket is őriz, amelyek kimaradhatnak a szoros városnéző programokból, ám feltétlenül gazdagítják tudásunkat Magyarország rejtőzködő kincseiről. Ilyen a Szent Mihály-templom is.
Sopron helyén a rómaiak idején jelentős kolónia létezett, emlékei a várfalak mentén, illetve azokon belül kerültek napvilágra. Erre épül majd a középkori város, azonban az első Árpád-kori települést még nem itt, hanem az óvárostól keletre találjuk. Pár száz méternyi sétaút vezet az Ikva-patak hídjától a Szent Mihály-dombra, ezen a jól védhető magaslaton alakították ki a honfoglaló magyarok erődített központjukat. Ez lett a királyi várispánság székhelye is. A X–XI. századi udvarház körül iparosok, kereskedők telepedtek le, s a benépesülő helynek már az ezredforduló után bizonyosan volt temploma és keresztény temetője. Mi sem árulkodik jobban az itteni Szent Mihály-templom ősi mivoltáról, mint hogy Sopronnak máig ez maradt a katolikus plébániája.
A tornyos, gótikus templom helyén állt az első, jóval kisebb méretű román stílusú épület a körülötte lévő faluval, amelynek házait és népes vásárait leírja munkájában az 1153-ban itt járt arab földrajztudós, Idrisi. A plébániai egyház körül kijelölt, beszentelt földterület, a cinterem néhány emberöltő múltával megtelt, ezért már az 1200-as évek elején megépítették a Szent Mihály-templomtól délre lévő kis kápolnát, amelynek a pincéjében lévő osszáriumba – csontházba – gyűjtötték össze a cinteremben található régi maradványokat. (Sopron e ma is eredeti alakjában látható műemlékét, a Szent Jakab-kápolnát 2002. április 6-án mutattuk be sorozatunkban.)
A román kori Szent Mihály-templomot Sopron első felvirágzása idején, az 1300-as évek második felében építették át és nagyobbították meg. Újabb gótikus stílusú átalakítására Mátyás király uralkodása idején, a XV. század utolsó harmadában került sor, ekkor készült pompás nyugati karzata, nyolcszögletű, kősisakos tornya, újabb csúcsíves boltozata és sekrestyéje. A templomot 1606-tól a lutheránus német polgárok használták, de 1674 óta ismét a soproni katolikusok plébániai egyházaként szolgál. 1859 és 1866 között nagyszabású renováláson esett át az épület, amelynek során számos középkori részletét átfaragták. Ma sok helyütt alig lehet megkülönböztetni az eredetieket a XIX. századi „gótikus” építészeti elemektől, ám a Szent Mihály-templom aránya, formája és összhatása így is megőrizte régi szépségét, ünnepélyességét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.