Szűk esztendők elé néznek az önkormányzatok, amelyek az ideinél lényegesen kevesebb pénzüket jövőre csak igen szigorú ellenőrzés mellett költhetik el. Az államreform-bizottságnak a Népszabadság birtokába került munkaanyaga szerint a kormány 2007-ben elvenné a helyi és megyei önkormányzatoktól hatásköreik jelentős részét, így például az útépítéssel és -fenntartással, a közmunkával, a foglalkoztatással, valamint egyes egészségügyi ellátással kapcsolatos teendőket. A feladatok, illetve a hozzájuk kapcsolódó források az önkormányzatoktól regionális szintre kerülnének, így a pénzek elköltéséért Lamperth Mónika önkormányzati miniszter lenne felelős. A teendők átcsoportosítása után a megyék jövőre hétmilliárd forinttal kevesebb összegből gazdálkodhatnának a munkaanyag szerint.
Az önkormányzati feladatok központosítását jelzi, hogy 2008-tól a települési jegyzői feladatok 60 százaléka a kistérségi központ településjegyzői hatáskörébe megy át. Az igazgatási létszám leépítését vetíti előre a pedagógusok számának meghatározása is, az állam ugyanis kijelöli, hogy a következő években hány pedagógusi helyet kíván finanszírozni. A tömegközlekedéssel, illetve a Volán társaságokkal kapcsolatos feladatok ugyancsak regionális döntéshozói szintre kerülnének, e fejezet elköltéséért így szintén az önkormányzatok és a területfejlesztést felügyelő miniszter lenne a felelős a jövőben. Fontos változást jelent, hogy 2007-től az eddigieknél lényegesen szigorúbb feltételekhez kötnék az önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe került önkormányzatok finanszírozását. A tervezett reform lényeges eleme a gazdálkodási és költségvetési fegyelem megerősítése, amely azonban nemcsak az önkormányzatokra, hanem az összes költségvetési intézményre érvényes lesz. A minisztériumoknak ennek keretében fel kell készülniük arra, hogy kötelező tartalékaik felhasználását a kormány csak akkor fogja engedélyezni, ha a fejezeti kiadások és bevételek, valamint az államháztartási folyamatok egyaránt a tervezettnek megfelelően alakulnak.
A 2007-es költségvetés első olvasatát a kabinet holnapi ülésén tárgyalja majd, így a büdzsének a kormány által jóváhagyott változata október 31-én kerülhet a parlament elé. Veres János pénzügyminiszter tájékoztatása szerint a már elfogadott adó- és járulékemelések eredményeként jövőre mintegy 420 milliárd forintos bevételi többlet realizálódik a büdzsében, míg a költségvetési tervezésben szereplő feltételek teljesülése esetén 400 milliárd forinttal lesz kevesebb a kiadás a következő évben. A bevételek növelése és a kiadások csökkentése nyomán a Pénzügyminisztérium jövőre a GDP 6,8 százalékát elérő államháztartási hiánnyal kalkulál.
Már 1,2 millióan nézték meg, ahogyan Kocsis Máté helyreteszi Magyar Pétert a reptéri zápor kapcsán + videó
