Trükkös időkérés

Ha a 2009-es EP-választáson nem vagyunk sikeresek, elküldhettek – Gyurcsány Ferenc ezekkel a szavakkal kért az MSZP-frakciótól támogatást a bizalmi szavazás előtt. Az általunk megkérdezett szocialista képviselők ugyanakkor kizártnak tartják, hogy egy évvel az országgyűlési választások előtt kormányfőt cseréljenek.

Török László
2006. 10. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormánypolitika tartalmát és stílusát ma Gyurcsány Ferenc szabja meg, „ő nem csereszabatos” – nyilatkozta tegnap az MTV Nap-kelte című műsorában Juhász Ferenc. Az MSZP alelnöke elmondta: a miniszterelnök az október 6-i bizalmi szavazás előtt a 2009-es európai parlamenti (EP) választásokig kért türelmet a frakció tagjaitól. – Ha ott nem vagyunk sikeresek, akkor elküldhettek – idézte a kormányfő szavait Juhász, aki egyébként elismerte, hibásan fogalmazott a tévében, amikor csak kétéves türelmi időről beszélt. Kérdésünkre a politikus kifejtette: az EP-választás után jöhet el az a „kegyelmi pillanat”, amikor még lehet dönteni a követett politikai irányról, és esetleg változtatni is lehet azon.
*
Baja Ferenc szerint egy rossz EP-választási szereplés után sokakkal szemben megfogalmazódhat bizalmatlanság, nem csak a miniszterelnökkel szemben. A szocialista képviselő hangsúlyozta, „egy évvel az országgyűlési választások előtt nagyon sok mindent lehet csinálni, kormányfőt cserélni azonban nem, az öngyilkosság lenne”. Baja ugyanakkor úgy vélte, a kérdésfeltevés nem időszerű.
– A kabinet teljesítménye folyamatosan kontroll alatt van, az félévente értékelhető – fogalmazott Karsai József, aki egyébként nem emlékezett arra, hogy Gyurcsány türelmi időt kért volna. Az MSZP-frakció tagja úgy vélte, ha 2009-re nem hoz eredményt a kormány politikája, akkor sikerre sem az EP-választáson, sem a 2010-es országgyűlési választásokon nem lehet számítani.
Több, neve elhallgatását kérő frakciótag is úgy látja, hogy 2009-ben irreális miniszterelnök-cserét végrehajtani, azt vagy korábban kell megtenni, vagy Gyurcsány Ferenccel kell kitölteni a ciklust úgy, hogy a kampánynak már új miniszterelnök-jelölttel vágnak neki. Szakértők szerint az igen hosszú türelmi idő kérése egyértelműen azt jelenti, hogy Gyurcsány Ferencnek valójában esze ágában sincs önként megválni a kormányfői tisztségtől. A frakcióban és a pártban egyébként egyre erősebben kirajzolódik az akarat, hogy a miniszterelnöki és a pártelnöki posztot nem szabad összevonni. A pártban ugyanis nyitásra van szükség, a belső bázist erősíteni kell, gyakorlatilag újjá kell szervezni a helyi szervezeteket. Az önkormányzati választás ugyanis figyelmeztető jel volt arra, hogy az alsóbb szinteken gyakorlatilag alig működik az MSZP – fogalmazott az egyik informátorunk, aki szerint ez a munka 150 százalékos teljesítményt kíván. MSZP-s forrásunk úgy vélte, a kormányzati munka, illetve hogy ehhez a szakmai körök támogatását is megnyerjék, szintén nem teljesíthető, ha a miniszterelnököt a párt élére választják (Gyurcsány Ferenc már többször nyilatkozott arról, igényt tart az MSZP elnöki posztjára, neki nincs alternatívája). A szocialisták jövő év elején, február környékén tartják tisztújító kongresszusukat, a pártvezetésre potenciálisan esélyes jelöltek között emlegetik Kiss Péter munkaügyi minisztert, Szekeres Imre honvédelmi minisztert és Szili Katalin házelnököt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.