Új vezeték Győr és Szombathely között

Új távvezetéket állított rendszerbe a Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító (Mavir) Zrt. A Győrt Szombathellyel összekötő, 400 kilovoltos vezeték a hozzá tartozó alállomásokkal együtt mintegy 14 milliárd forintba került.

Erdősi Csaba
2006. 10. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az utóbbi évek legnagyobb beruházása fejeződött be – így érzékeltette a 89,9 kilométer hoszszú Győr–Szombathely távvezeték jelentőségét dr. Tombor Antal, a Mavir vezérigazgatója. A beruházás egyszerre növeli meg a Nyugat-Dunántúl ellátásbiztonságát és az északon eddig meglehetősen szűkös határkeresztező kapacitást. A 400 kilovoltos távvezeték ráadásul lehetőséget nyújt arra is, hogy később hozzácsatoljanak egy Hévízre tartó vezetéket, amely tovább növeli a biztonságot. Az új oszlopokon nemcsak elektromos vezetékek futnak, de kihúztak egy távközlési célokat szolgáló optikai szálat is. A beruházás külön érdekessége, hogy a tervezők kiemelten odafigyeltek a környezet értékeire: a madarakat például riasztóval védik a halálos áramütéstől.
Dr. Kocsis István, a Magyar Villamos Művek, vagyis a Mavir tulajdonosának vezérigazgatója szerint a Győr–Szombathely távvezeték hozzájárul ahhoz, hogy a társaságcsoport elérje stratégiai célját, vagyis a tőzsdei bevezetés előtt megduplázza piaci értékét.
A Mavir tulajdonában jelenleg mintegy 3500 kilométernyi vezeték van, ennek többsége 400 kilovoltos. A 2015-ig szóló tervek szerint évi 18-20 milliárd forintot fordít a társaság fejlesztésre és felújításra. Ennek nyomán öt-hat év múlva a meglévő hálózatot mindenütt korszerűsítik, és több új vezetéket is megépítenek. A Szombathely–Hévíz és a Békéscsaba–Nagyvárad 400 kilovoltos vezeték nyomvonalának kijelölését már megkezdték, és dolgoznak már a Sajóivánka–Rimavska– Sobota közötti vezeték nyomvonalának keresésén is.
A szombathelyi bővítés lehetőséget adhat majd egy Graz felé menő osztrák kapcsolat létrehozására is, de ehhez az osztrák oldalon még számos bővítést kellene elvégezni.
A Mavir idén év elején vált független rendszerirányítóból a hálózatért is felelős társasággá azáltal, hogy integrálták a Magyar Villamos Művek csoportba, és így hálózati rendszerirányítóvá alakult. Feladatát alaposan megnehezíti, hogy a magyarországi hálózat meglehetősen elavult, esetenként negyvenéves vezetékrendszereket és alállomásokat kell rendbe hozni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.