Vásárlási utalványt osztogatott Steiner Pál

Budapesten és vidéken is többnyire zavartalanul zajlott a választás, csupán kisebb incidensek zavarták meg a voksolást. A Fővárosi Választási Bizottság elmarasztalta Steiner Pált (MSZP), aki 500 forintos vásárlási utalványokat osztogatott. Gyomaendrődön az egyik szavazókörben egy szavazó azt követően, hogy a bizottság kérte szükséges okiratait, kiabált, fel akarta borítani a bútorokat, a jelenlévőket szidalmazta, fenyegette a bizottság tagjait.

Hírösszefoglaló
2006. 10. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több érdekes ügyet tárgyalt tegnap este a Fővárosi Választási Bizottság (FVB). A testület megváltoztatta az első fokon eljáró V. kerületi választási bizottság határozatait. A fellebbezési fórum úgy döntött: nem sértették meg a választójogi törvényt a Fidesz helyi képviselőjelöltjei azzal, hogy plakátjaikon, szórólapjaikon háttérként a Lánchíd látképét tüntették fel, rajta a magyar címerrel. A testület szerint, mivel a címer a híd „tartozéka”, a jelöltek nem éltek vissza az ország jelképének minősülő címerrel.
Az FVB igazat adott Kerényi Imrének is. A művész azért kért jogorvoslatot az V. kerületi bizottság elmarasztaló döntése ellen, mert kifogásolta, hogy az MSZP és az SZDSZ egy politikai reklámfilmben felidézte Kerényi két korábbi beszédét, majd pedig a Magyar Televízió elmúlt napokban megostromolt székházának képét mutatta be. Az FVB megállapította, hogy a reklámfilm sérti a jóhiszemű joggyakorlás elvét.
Határozott a testület arról is, hogy az V. kerület polgármestere megsértette az esélyegyenlőség és a választás tisztaságának elvét. Steiner Pál ugyanis olyan kiadványt jelentetett meg, amelyben 500 forintos vásárlási utalványt találhattak a polgárok. Ezekkel – a 65 év feletti kerületi lakosok – a helyhatóság szociális boltjában vásárolhatnak különféle árukat.
E választások alkalmával is történtek kampánycsendsértések, de nem nagy számban. Még szombaton történt az V. kerületben, hogy az egyik szavazókör elé a Fővám téren egy olyan autó parkolt, amelynek oldalán kép és felirat szólít fel az egyik helyi szervezet jelöltjének támogatására. Vasárnap Hajdú-Bihar megyében négy településen plakátrongálás, szórólapterjesztés miatt mondták ki az illetékes választási bizottságok a kampánycsendsértést. Például Hódmezővásárhelyen a fideszes polgármester állítólagos vagyongyarapodásáról szóló szórólapot helyeztek el valakinek a postaládájában. Gyomaendrődön az egyik szavazókörben egy szavazó azt követően, hogy a bizottság kérte szükséges okiratait, kiabált, fel akarta borítani a bútorokat, a jelenlévőket szidalmazta, fenyegette a bizottság tagjait. Halál, rosszullét is előfordult a voksolásokkal összefüggésben. Paks külterületén egy szavazókörben egy idős férfi a szavazását követően az épülettől húsz métere összeesett és meghalt. Győrben egy asszony elesett a szavazókör területén, beverte a fejét és rosszul lett, mentőt kellett hívni. Másutt áramszünet okozott fennakadást. Így Vattán (Borsod-Abaúj-Zemplén megye) és a főváros XIX. kerületének több szavazókörében gyertyafénynél kezdődtek meg a szavazások áramszünet miatt.

Jogorvoslatok. A települések képviselő-testületeinek összetételéről és a polgármesterek személyéről – a szavazatok alapján – a helyi választási bizottság dönt. A határozat ellen három napon belül a megyei választási bizottsághoz fellebbezhet, aki a döntést sérelmesnek tartja. A megyei választási bizottság három napon belül foglal állást, döntése ellen a megyei bírósághoz fordulhat jogorvoslatért az ezt kifogásoló állampolgár. A megyei bíróság végérvényes döntést hoz az ilyen ügyekben.
A főpolgármester személyéről, s a fővárosi képviselő-testület, illetve a megyei közgyűlés tagjairól a megyei, fővárosi választási bizottság határoz. A döntés ellen ugyancsak három napon belül az Országos Választási Bizottságnál jelenthetnek be jogorvoslatot a választók. Az OVB állásfoglalása újabb három napon belül a Legfelsőbb Bíróságon támadható meg.
Mindebből adódóan az ország különböző részein más-más időpontban válhat jogerőssé az idei önkormányzati választás végeredménye. Lesz, ahol ez tíz nap múlva következik be, másutt – ahol nem kifogásolják az elsőfokú fórum döntését – három nap múlva kihirdethetik a jogerős eredményt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.