Több érdekes ügyet tárgyalt tegnap este a Fővárosi Választási Bizottság (FVB). A testület megváltoztatta az első fokon eljáró V. kerületi választási bizottság határozatait. A fellebbezési fórum úgy döntött: nem sértették meg a választójogi törvényt a Fidesz helyi képviselőjelöltjei azzal, hogy plakátjaikon, szórólapjaikon háttérként a Lánchíd látképét tüntették fel, rajta a magyar címerrel. A testület szerint, mivel a címer a híd „tartozéka”, a jelöltek nem éltek vissza az ország jelképének minősülő címerrel.
Az FVB igazat adott Kerényi Imrének is. A művész azért kért jogorvoslatot az V. kerületi bizottság elmarasztaló döntése ellen, mert kifogásolta, hogy az MSZP és az SZDSZ egy politikai reklámfilmben felidézte Kerényi két korábbi beszédét, majd pedig a Magyar Televízió elmúlt napokban megostromolt székházának képét mutatta be. Az FVB megállapította, hogy a reklámfilm sérti a jóhiszemű joggyakorlás elvét.
Határozott a testület arról is, hogy az V. kerület polgármestere megsértette az esélyegyenlőség és a választás tisztaságának elvét. Steiner Pál ugyanis olyan kiadványt jelentetett meg, amelyben 500 forintos vásárlási utalványt találhattak a polgárok. Ezekkel – a 65 év feletti kerületi lakosok – a helyhatóság szociális boltjában vásárolhatnak különféle árukat.
E választások alkalmával is történtek kampánycsendsértések, de nem nagy számban. Még szombaton történt az V. kerületben, hogy az egyik szavazókör elé a Fővám téren egy olyan autó parkolt, amelynek oldalán kép és felirat szólít fel az egyik helyi szervezet jelöltjének támogatására. Vasárnap Hajdú-Bihar megyében négy településen plakátrongálás, szórólapterjesztés miatt mondták ki az illetékes választási bizottságok a kampánycsendsértést. Például Hódmezővásárhelyen a fideszes polgármester állítólagos vagyongyarapodásáról szóló szórólapot helyeztek el valakinek a postaládájában. Gyomaendrődön az egyik szavazókörben egy szavazó azt követően, hogy a bizottság kérte szükséges okiratait, kiabált, fel akarta borítani a bútorokat, a jelenlévőket szidalmazta, fenyegette a bizottság tagjait. Halál, rosszullét is előfordult a voksolásokkal összefüggésben. Paks külterületén egy szavazókörben egy idős férfi a szavazását követően az épülettől húsz métere összeesett és meghalt. Győrben egy asszony elesett a szavazókör területén, beverte a fejét és rosszul lett, mentőt kellett hívni. Másutt áramszünet okozott fennakadást. Így Vattán (Borsod-Abaúj-Zemplén megye) és a főváros XIX. kerületének több szavazókörében gyertyafénynél kezdődtek meg a szavazások áramszünet miatt.
Jogorvoslatok. A települések képviselő-testületeinek összetételéről és a polgármesterek személyéről – a szavazatok alapján – a helyi választási bizottság dönt. A határozat ellen három napon belül a megyei választási bizottsághoz fellebbezhet, aki a döntést sérelmesnek tartja. A megyei választási bizottság három napon belül foglal állást, döntése ellen a megyei bírósághoz fordulhat jogorvoslatért az ezt kifogásoló állampolgár. A megyei bíróság végérvényes döntést hoz az ilyen ügyekben.
A főpolgármester személyéről, s a fővárosi képviselő-testület, illetve a megyei közgyűlés tagjairól a megyei, fővárosi választási bizottság határoz. A döntés ellen ugyancsak három napon belül az Országos Választási Bizottságnál jelenthetnek be jogorvoslatot a választók. Az OVB állásfoglalása újabb három napon belül a Legfelsőbb Bíróságon támadható meg.
Mindebből adódóan az ország különböző részein más-más időpontban válhat jogerőssé az idei önkormányzati választás végeredménye. Lesz, ahol ez tíz nap múlva következik be, másutt – ahol nem kifogásolják az elsőfokú fórum döntését – három nap múlva kihirdethetik a jogerős eredményt.

Elképesztő, mit mondott a tárgyalásán a karateedző, aki felrúgott egy fiút a szolnoki kalandparkban