Emellett a határozattervezet beutazási tilalmat vezetne be a világban az észak-koreaiak számára, ugyanakkor enyhítene a pénzügyi szankciókon, valamint az észak-koreai teherhajók ellenőrzésére vonatkozó rendelkezéseken. A tervezetben nem szerepelnek azok a japán követelések, amelyek megtiltanák észak-koreai hajók kikötését vagy repülőgépeik leszállását a világ bármelyik országában – adta hírül az MTI. Washington ugyanis úgy véli, ezek a követelések az ENSZ Biztonsági Tanácsában (BT) erős orosz és kínai ellenállásba ütköznének. A BT tagjai – az Egyesült Államok, Kína, Oroszország, Nagy-Britannia és Franciaország – egyetértenek ugyan a büntetőintézkedések meghozatalában, annak mértékéről azonban nincs megegyezés.
A hétfőn közzétett első tervezethez hasonlóan a mostaniban is szerepel Észak-Korea elítélése annak nukleáris kísérlete miatt. A dokumentum felszólítja Phenjant: haladéktalanul térjen vissza a pekingi hatoldalú tárgyalásokhoz, és ne hajtson végre további atomkísérleteket vagy rakétateszteket. A tervezet leszögezi: az észak-koreai helyzet, különösen a bejelentett nukleáris kísérlet, egyértelmű fenyegetést jelent a világ békéjére és biztonságára. Arra szólítja fel az ENSZ tagállamait, akadályozzanak minden fegyvereladást vagy
-szállítást, valamint olyan anyagok és technológiák eladását Észak-Koreának, amelyek segítenék Phenjant nukleáris vagy más tömegpusztító fegyver előállításában.
Észak-Korea eközben tegnap szigorú ellenintézkedéseket helyezett kilátásba Japánnal szemben arra az esetre, ha a szigetország újabb szankciókat vezetne be Phenjan ellen az általa bejelentett atomkísérlet miatt.
A fenyegetésről a Kyodo japán hírügynökség adott hírt a Japánhoz fűződő viszony normalizálásért felelős észak-koreai nagykövet, Szong Il Ho szavaira hivatkozva. Japán ugyanis fél évre megtiltotta Észak-Korea termékeinek importját, állampolgárainak japán területre lépését és hajóinak Japánban való kikötését.
Szöul büntetést követel. Határozatban kötelezte a dél-koreai parlament a kormányt arra, hogy tegyen „szigorú és módszeres” intézkedéseket Észak-Korea ellen, megtorlásul a hét elején végrehajtott kísérleti atomrobbantásért. A 150 jóváhagyó és csak tizennyolc ellenző szavazattal meghozott határozat szerint a kormánynak e lépéseket az Egyesült Államokkal és más országokkal együttműködve kell megtennie. (MTI)

Vége van! Nem kicsit, nagyon! – Gyurcsány Ferenc tündöklése és bukása