Keleti határstop karácsonykor?

Megbénulhat a forgalom a magyar–román határszakaszon a közelgő ünnepek idején a romániai vámosok tervezett munkabeszüntetése miatt. A vámtisztviselők az ellen tiltakoznak, hogy az ország 2007. január elsejei uniós csatlakozása nyomán ezer alkalmazottól megválik a romániai vámhivatal.

2006. 11. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Általános sztrájkkal fenyegetnek a romániai vámtisztviselők az ágazatban beharangozott létszámcsökkentés miatt. Florin Savenco, a román vámhivatalnál dolgozók érdekvédelmét ellátó Unirea szakszervezet vezetője bejelentette: a közelgő ünnepekkor átfogó munkabeszüntetést foganatosítanak, ha a bukaresti kormány nem talál szociális megoldást az elbocsátásra ítélt alkalmazottaknak. A több mint négyezer romániai vámtisztviselő sztrájkja azt jelentené, hogy december végén megtagadnák az országba érkezők, illetve onnan kiutazók vámvizsgálatát, így megbénulna a közúti, légi, vasúti és vízi közlekedés. Mindez a magyar–román határszakaszon példátlan torlódást okozna, itt ugyanis a karácsony előtti időszakban több százezer, Nyugat-Európában dolgozó román vendégmunkás utazik haza, nem beszélve a rokonaikhoz látogató, hosszú ideje Magyarországon élő erdélyi magyarokról.
A romániai vámosok elégedetlenségét az váltotta ki, hogy az ország 2007. január elsejei európai uniós csatlakozása nyomán átszervezik a vámhivatalokat: megszűnik az ellenőrzés a magyar és a bolgár határszakaszon. Emiatt a több mint négyezer alkalmazott legalább negyedét az EU keleti „peremére”, Románia keleti és északi határállomásaira helyezik át, túlnyomó többségüket viszont elbocsátják. A romániai vámosszakszervezet képviselői élesen kifogásolják, hogy miközben a csatlakozásig mindössze másfél hónap van hátra, a bukaresti kormány nem rendelkezik a vámhivatalok átszervezésére vonatkozó stratégiával, a tervezett intézkedésekről pedig csak hallomásból értesültek.
Florin Savenco szakszervezeti vezető kijelentette: az nem járható út, hogy az alkalmazottak egy részét áthelyezzék távoli vámhivatalokhoz, mivel a nyugati határszakaszon dolgozó tisztviselők többsége nem kívánja az Ukrajnával vagy a Moldovai Köztársasággal határos kirendeltségeknél folytatni a munkát. Szerinte az jelentene megoldást, ha az elbocsátott vámosokat átképeznék, és továbbra is közalkalmazottként foglalkoztatnák más területen. Ugyanakkor az érintettek a szomszédos országok példáját ajánlják a bukaresti hatóságok figyelmébe. Magyarország ugyanis 2004-ben szociális óvintézkedéseket vezetett be, amikor az EU-csatlakozás idején 10 ezerről hatezerre csökkentette a vámügyi alkalmazottak számát, és ugyanígy cselekedett Bulgária is, ahol 2007-től a nyolcezres vámosállományt kell lefaragni, de az elbocsátottak nem maradnak munka nélkül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.