„Mint akik végre kiszabadulhatnak az edzőteremből”

Kristály Lehel
2006. 11. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megtámadta a rendőrség, a Blaha Lujza téri söröző vendégeit – amint azt korábban már megírtuk –, október 23-án nem sokkal éjfél előtt. A békésen italozókat az utcára parancsolta. Az akkor a Blaha sörözőben tartózkodók közül némelyek könnyebb sebesülésekkel megúszták a támadást, míg másokba egész sorozatokat lőttek az egyenruhások a gumilövedékekből. Egy magát csak a nevének kezdőbetűivel Cs. A.-ként megnevező fővárosi polgár hátát tizenhárom lövedék szakította fel, nem sokkal azután, hogy a rendőrök megkezdték a vendéglátóhely kiürítését. – A becsukott ajtajú sörözőbe este tizenegy óra körül özönleni kezdtek a rendőrök, akiknek több társa egyfajta folyosót képező sorfalakban állt fel a kijáratnál – részletezte a történteket a férfi. Mint mondta, a kijárathoz érve egy, az ajtóban álló rendőr a nyakánál fogva az utcára „penderítette”. – Abban a pillanatban valaki jobbról a mellkasomra ütött egy gumibottal, ezért összehúzva magam végigszaladtam a folyosón. Közben a hátamat ütötték ahogy tudták, míg egyszer csak egy hatalmas csattanást hallottam. Azt akkor még nem tudtam, csak később vettem észre, hogy a sorfal közepében álló egyik rendőr húsz-huszonöt centiméterről belém lőtt a gumisörétes puskájával. Két villamosmegállónyit szaladtam a Petőfi híd irányába, míg végül észrevettem, hogy a hátam összevissza van lyuggatva – folytatta kalandja elbeszélését Cs. A. A férfi úgy vélte, a Blaha söröző vendégeit megtámadó egyenruhások élvezetből bántak el az emberekkel. – Látszott rajtuk, hogy úgy viselkednek, mint akik végre kiszabadulhatnak az edzőteremből, vagy a számítógépes szimulátorok mellől – vélte Cs. A. Az ártatlanul meglőtt férfi tegnap délután ismét felkereste orvosát, mert úgy érezte, egy lövedék még a karjában maradt. A társaival pedig – akiket ugyancsak bántalmaztak a rendőrök – eldöntötték, hogy az ügyet jogi útra terelik.

Se szeri, se száma az ártatlan emberekkel kapcsolatos, és a rendőri brutalitás különböző változatairól szóló október 23-i történeteknek. A harmincéves Sipos Istvánnak eltörték a lábát, betörték a koponyáját, s amikor minderről beszámolt az őt tanúként kihallgató őrnagynak, csak a közhelyszerű választ kapta: rosszkor volt rossz helyen. Vagyis, amikor nem sokkal este tizenegy óra után hazaindult a budai munkahelyéről, a Teréz körúton már vele szemben, a Nyugati pályaudvar irányába vonultak az egyenruhás alakulatok. A Podmaniczky utcába kanyarodva akarta megközelíteni terézvárosi lakását, de a rendőrök feltartóztatták, s emiatt az autóját a Jókai utcában hagyta. – Gyalog mentem tovább, de a Szondi utca elején egy kisebb csoportosulásra lettem figyelmes, ahol egy hölgy éppen a gumival átlőtt kezét mutatta egy televíziós stábnak – részletezte az előzményeket a férfi. Amikor odaérkezett, az ott elhaladó rendőrök egyike elkiáltotta magát: „Ott is vannak!” – Ekkor gyorsan továbbindultam, de vagy féltucatnyian utolértek. Egyikük tonfával fejbe vágott, míg a társa rárúgott a lábamra. Ekkor elestem, majd a rendőrök körbeálltak, s addig ütlegeltek tonfával, illetve viperával, ameddig bírtak. Dolguk végeztével otthagytak a földön, s végül törött lábbal, vérző fejjel mentem haza, ahol lezuhanyoztam, majd visszamentem az autómhoz, s azzal jutottam el a honvédkórházba. Ott ugyan megállapították, hogy beszakadt a fejem és eltörött a lábszárcsontom, de a végtagomra nem tettek gipszet. Csak befáslizták, s hazaküldtek. Később a baleseti intézetben láttak el szakszerűen – fejezte be a történetét István. Mint megjegyezte, a bántalmazás miatt – amit videofelvétellel is bizonyítani tud – feljelentéssel fordult az ügyészséghez rendőrruhát viselő ismeretlen tettesek ellen.

A rendőrség brutális fellépésének egy másik áldozatát Csepelen ismerhettük meg az elmúlt napokban, amikor egy hetvennyolc éves nyugdíjas férfi mesélte el az október 23-i történetét. Az idős ember fél a hatóságoktól, ezért – kívánsága szerint – a nevét nem közölhetjük. Mint elmondta, az Astoria Károly körút felőli sarkánál állva vett részt a Fidesz nagygyűlésén. – Amikor a rendezvény véget ért, hatalmas dörrenést hallottam, majd füstbe borult minden. Kiderült, hogy összetűzések vannak, de mivel én az ilyesmit nem szeretem, rögtön elindultam haza a Kálvin tér irányába. Néhány lépés után azonban a fejemet eltalálta egy gumilövedék – elevenítette fel az előzményeket. Koponyáján a bőr hat centiméter hosszan felszakadt, de ezt csak később vette észre, mert a lövést követően összeesett. – A fideszes szervezőknek köszönhetően – akik a mentőkhöz elcipeltek – kórházba kerültem, ahol a fejemet összevarrták. Azóta már a varratot is kivették, de továbbra is fáj és zúg a fejem, a szemem pedig egyfolytában könynyezik, s éjszakánként tócsák gyűlnek a párnámra – folytatta remegő hangon. Két nappal később a postaládámban felfedeztem egy rendőrségi idézést. A kapitányságon arra akartak rávenni: írjam alá, hogy az Astoria helyett a Deák térnél tartózkodtam, de végig kitartottam az igazam mellett. Rengeteg megrázó történetet mesélhetnék, de lelkileg az idei események viseltek meg a legjobban. Minden porcikámat összetörték már a nyilasok, 1957 tavaszán pedig három hónapon át a börtönben kaptam naponta verést, mert Bécsből kötszereket hoztam a forradalmároknak. Mostani sebesülésem csekély, a legjobban viszont az fáj, amit egy hónapja a hatalom a néppel elkövetett. Mert ez a demokrácia megalázása volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.