Balatonvilágos önkormányzata nem rendelkezik elővásárlási joggal a Club Aliga I., II., III. ingatlanok tulajdonjogára, valamint az Aliga I. ingatlancsoport 49 évre szóló vagyonkezelői jogának megszerzésére – jelentette ki Zelles Sándor, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) vezetője. Az állami szervezet a közeljövőben aláírja a privatizációs szerződést a PRO-MOT Hungária Kft.-vel. A kérdés azért vetődött föl most, mert miután a KVI tavaly decemberben kihirdette a Club Aliga privatizációs pályázat győztesét, a balatonvilágosi önkormányzat bejelentette: egy 1992-es, az államháztartásról szóló törvény értelmében elővételi joga van a területre. Fekete Barnabás polgármester azt mondta: a Pólus Palace befektetési csoporttal kötött megállapodás értelmében a cég kötelezettséget vállalt arra, hogy biztosítja a szükséges tőkét az önkormányzat számára.
*
Az önkormányzat a tender nyertes összegének – 5,5 milliárd forint – megszerzése érdekében tavaly októberben kötött együttműködési megállapodást a befektetőkkel. Eszerint az önkormányzattal közös projekttársaságot hoznak létre Pólus Palace – Club Aliga Kft. néven.
A PRO-MOT egyébként a pályázatra létrehozott projektcég, amely az SBI Hungary nemzetközi ingatlanholding érdekkörébe tartozik. Az SBI a cégnyilvántartás szerint izraeli érdekeltségű, jegyzett tőkéje 300 millió forint, honlapja alapján ingatlanprojektjei közé tartozik egyebek mellett az Izabella kert, a Rózsa udvar, az Új udvar és a Stefánia ház építése. A PRO-MOT Kft. jegyzett tőkéje hárommillió forint.
Korábban, a volt pártüdülő privatizációjakor piaci információk szerint Csányi Sándor és Demján Sándor is érdeklődött a Balaton partján ötven hektáron elterülő, arborétum jellegű ősparkkal, a mintegy 1,3 kilométer hoszszú stranddal, valamint az ötvenöt épülettel rendelkező üdülőkomplexum iránt.
Az aligai együttes a rendszerváltozás előtt az MSZMP központi üdülője volt, majd a rendszerváltozás után átkerült az egészségügyi tárca portfóliójába, ahonnan az ingatlan 2005 januárjában került vissza a KVI kezelésébe. A vagyonkezelő tavaly májusban, a harmadik tender során hirdette meg először úgy a Club Aligát, hogy az üdülőkomplexum három részét kínálta eladásra, illetve az Aliga I. nevű rész 25 éves vagyonkezelői jogára keresett befektetőt. A vagyonkezelői jogot a negyedik – majd az ötödik – pályázatban azért emelték 49 évre, mert a tapasztalatok alapján ez felel meg a tulajdonjog értékének.
Szánthó Miklós levelet írt David Pressman távozó nagykövet-aktivistának