Lengyelország a haladás kerékkötője – írja a Financial Times Deutschland a német EU-elnökség eddigi problémáinak elemzése kapcsán. A gazdasági napilap mind az európai alkotmány, mind pedig az Oroszországgal felújítandó tárgyalások kudarca ügyében a varsói vezetést jelöli meg bűnbakként – alaposan leegyszerűsítve a körülményeket.
Az elnöki periódusát komoly várakozások közepette megkezdő Németország számára mostanra világossá vált, amit az Angela Merkel vezette kormányzat már korábban is sejthetett: a rendelkezésre álló hat hónap nem lesz elegendő valamennyi cél elérésére, s számos témakörben vannak nézetkülönbségek az unió tagállamai között is.
A közös alkotmány kérdésében például népes ellenzékre talált Merkel kancellár, hiszen a francia, holland és brit szkepticizmus komoly erőt, s meghatározó szavazatszámot képvisel. Varsó a napokban valóban megfontoltságra intette az uniót a születendő dokumentum kapcsán, de nem destruktív szándékkal – mint az a Financial Times cikkében megjelent –, hanem a tagállami szuverenitás megőrzésének szem előtt tartását hangsúlyozva.
Hasonló célok – a tagállami egyenlőség alapelvének védelme – vezetik a lengyel kormányt Oroszországgal kapcsolatos magatartásában is. Ahogy Jaroslaw Kaczynski miniszterelnök számos alkalommal megfogalmazta, Lengyelország vétója nem Moszkva ellen, hanem a fenti elvek védelmében keletkezett; úgy tűnik, egyre több ország ismeri el Varsó igazát a kérdésben. A napokban Litvánia és Csehország is nyíltan kiállt az unió politikai megosztására irányuló putyini külpolitikával szemben, de hallgatólagosan más tagállamok is elismerik a lengyel érvelés jogosságát – tudva, hogy hasonló érdeksérelem esetén maguk is határozott magatartást tanúsítanának.
A fentieken túl, a közös energiapolitika kérdéseitől a Mazuri-tóvidéken építendő autóút káros környezeti hatásain át a transzatlanti kapcsolatrendszer eltérő megítéléséig, még sok vitás pont jellemzi a lengyel–német viszonyt. Az Európai Unióban azonban minden tagállam igyekszik lakossága érdekeit akár vitás kérdésekben is képviselni, s ezt el kell fogadnia Németország kormányának.

Ők az ukrán kémek, akiket Magyarország kiutasított