Kényszer alatt informált a szlovák érsek

Neszméri Sándor
2007. 03. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egykori kommunista titkosszolgálatok dokumentumait kezelő Nemzet Emlékezete Intézet (UPN) évek óta állítja, hogy Ján Sokol érsek, a Pozsony–Nagyszombat egyházmegye püspöke ügynöke volt az egykori állambiztonsági szervnek (Stb). Az UPN azonban egyetlen dokumentummal sem tudta alátámasztani állítását, Sokol érsek pedig mindvégig tagadta, hogy kapcsolatban állt volna a titkosszolgálattal. A múlt héten azonban Prágában olyan dokumentumokra leltek, amelyek szerint az érsek jelentéseket készített külföldi útjairól és konkrét személyekről. Ján Sokol ez alapján beismerte, hogy a kommunista érában kényszerből találkozott a titkosszolgálat néhány tisztjével, de szó sem volt együttműködésről, s csak olyan információkat mondott el nekik, amelyek nem okozhattak kárt.
A szlovák politikai és egyházi élet jeles vezetői kiállnak az érsek mellett. Ján Carnogursky egykori ellenálló, ma kereszténydemokrata politikus szerint „kizárható”, hogy Sokol együttműködött volna a titkosrendőrséggel, mert az érsek tudott a szlovák föld alatti egyház működéséről, vezetőiről, de az állambiztonság ezt a mozgalmat soha nem tudta leleplezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.