Kondorosinak nincs szakvizsgája

Kondorosi Ferenc lapunk megkeresésére elismerte: nem rendelkezik teljes körű, úgynevezett jogi szakvizsgával. Az igazságügyi és rendészeti minisztériumi (IRM) államtitkár az utóbbi időben számos komoly szakmai felkészültséget igénylő jogi kérdésben nyilvánított szakmai véleményt.

Munkatársainktól
2007. 02. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három részből áll (közigazgatási, alkotmány- és EU-jogi, ezen túlmenően polgári jogi, valamint büntetőjogi szakvizsga) a teljes jogi szakvizsga, amelynek letételéhez három év szakmai gyakorlatot követően nyílik egyáltalán lehetősége az egyetemet végzett jogászoknak. Csak e teljes jogi szakvizsga letételét követően lehet valaki Magyarországon ügyvéd, ügyész, bíró, jogtanácsos vagy közjegyző. Jogi szakértőink szerint a jogi szabályozás következetlenségének tudható be, hogy Kondorosi annak ellenére tagja lehet – és tagja is – a jogászokat vizsgáztató jogi szakvizsgabizottságnak, hogy nem rendelkezik a teljes jogi szakvizsgával.
Kondorosi az utóbbi időben számos komoly szakmai felkészültséget igénylő jogi kérdésben nyilvánított szakmai véleményt. Lapunk úgy tudja, jogászi körökben megdöbbenést keltett, amikor például a Magyar Televízió A szólás szabadsága című műsorában hangoztatta véleményét. A rendészeti államtitkár a Fővárosi Bíróság három tagú tanácsa által hozott jogerős bírósági döntésével kapcsolatban – amely alapján több október 23-i tüntető ellen megszüntették a szabálysértési eljárást – kijelentette: „nagyon bízik benne”, hogy lesz majd olyan bíróság, amely ettől eltérő döntést fog hozni. Kondorosi ezen túlmenően számtalan, komoly és elmélyült szakmai ismereteket igénylő jogi kérdésben szólal meg, így a gyülekezési törvény módosítása, a móri ügy nyomozása, illetve a büntető törvénykönyv esetleges módosítása kapcsán.
Az államtitkár olvasóinknak kifejtette: „Nekem PhD tudományos fokozatom van, amelyet a közigazgatási szakvizsgabizottság elnöksége közigazgatási szakvizsgának minősített, tehát olyannak fogadott el a jogszabály szerint, ami közigazgatási jellegű. Tehát hogy valaki ennek a testületnek tagja legyen, az is elegendő, hogy a tudományos élet egyik jeles képviselője. Bár én azt mondanám magamról, én annak egy szerény képviselője vagyok.” A lapunk által megkérdezett jogi szakértők elmondták: mivel Kondorosinak nincs jogi szakvizsgája, államtitkári megbízatásának megszűnése esetén nem folytathatna ügyvédi praxist, nem lehetne jogtanácsos, illetve természetesen fel sem merülhetne, hogy közjegyzői, bírói, vagy ügyészi pozícióra pályázzon. Különös azonban, hogy az IRM államtitkári pozíciójában nincs ilyen jogszabályi követelmény.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.