A kormányt erősen bírálja a külföldi sajtó

2007. 03. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Míg szerdán az International Herald Tribunben Magyarországon acélkorlátok jelképezik az ország akadályait címmel számolt be a magyar demokrácia rendkívül siralmas állapotáról, egyebek között a gumilövedékek tüntetők elleni használatáról, a tudósítónő, Judy Dempsey a Párizsban szerkesztett amerikai lap üzleti rovatában folytatta hazánkban szerzett tapasztalatainak ismertetését. Míg az államhatalmi brutalitás szerdai leírását (amit lapunk tegnap ismertetett – a szerk.) olyan felvétellel ellenpontozták, amelyen egy szelíd arcú lány gyertyát gyújt a Parlamentet az országtól elhatároló acélrács mellett, addig a tegnapi cikk tartalmát az ott közölt fénykép erősíti. Ezen Kóka János látható a következő felirattal: „A magyar gazdasági miniszter azzal fenyegetett, hogy otthagyja a koalíciót.”
A beszámoló kiemeli, hogy a választási kampányban egyetlen alkalommal sem említették a kórházi bezárásokat, s hogy a kormány népszerűsége emiatt is erősen viszszaesett. Majd rátér arra, hogy az emberek éppen Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hazugságbeszéde után áramlottak az utcára. Kiemeli: „2002 és 2006 között az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap ismételten figyelmeztette a szocialista kormányt az egyre mélyülő költségvetési hiányra.” A New York Times testvérlapja emlékeztet arra, hogy az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) szerint az összes átmeneti ország közül Magyarországnak van a legsúlyosabb fiskális hiánya. „A kormány szintén beavatkozott a Magyar Nemzeti Bank függetlenségébe, és nyilvánosan kérdőjelezte meg a jegybank gazdasági előrejelzéseit és statisztikáját, míg nem figyelt annak tanácsára.” Sőt, a kormány nem hajlandó megvitatni az euróövezeti csatlakozás időpontját sem, míg Kóka 2011 és 2013, Gyurcsány 2010 és 2014 közötti dátumról beszél. A cikk kitér arra is, hogy a kormány nem fektetett megelőző és terápiás gyógyításba a növekvő demográfiai probléma s az unióban az egyik legrövidebb élettartam ellenére. Az EBRD pedig azt diagnosztizálja, hogy a földgáz és a villamos energia árának emelése s az adók növelése miatt csökkenhet a fogyasztás, és gyengülhet a gazdasági növekedés.
De nemcsak a neoliberális napilap, hanem a földkerekség minden bizonnyal legbefolyásosabb hetilapjának, az Economistnak tegnap megjelent, legfrissebb száma is bírálja a neoliberális elkötelezettségű Gyurcsány-kormányt Vörös és bajos – Kelet-Európa gazdaságai címmel a térségről megjelent rövid áttekintésében. A cikkhez mellékelt grafikonból is már kitűnik, hogy a régió beteg gyermeke Magyarország, amelynek 2006-ban a legkisebb volt a gazdasági növekedése. Az elemzés a legaggasztóbbnak a magyar gazdaság állapotát nevezi. „A magyarok hatalmas mértékben kölcsönöztek külföldi valutát, azt feltételezve, hogy az eurót egészen biztosan bevezetik. Ez pedig egy csúnya megszorítás valamennyi feltételét megteremti, amely forintleértékelést, esetleges fizetési késedelmet vagy annak elmaradását, valamint recessziót von maga után.”
Ráadásul a brit hetilap utolsó oldalain minden héten rendszeresen közölt statisztikai adatok a magyar gazdaság jelenlegi és – ami még rosszabb – várható növekedéséről mind lehangolóbb képet mutatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.