Elszökött egy aligátorteknős Csepelen – ezért nem sikerült elfogni!

Egy aligátorteknős bukkant fel vasárnap a csepeli Kis-Duna-parton, de a veszélyes hüllőt azóta sem sikerült befogni. A teknőst kutyasétáltatók videózták le, a keresését most a városrendészet is folytatja.

2025. 06. 16. 21:31
Fotó: Varga György Forrás: MTI Fotószerkesztõség
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szokatlan látványban volt része azoknak, akik vasárnap a csepeli Kolonics György sétányon jártak: egy aligátorteknős bukkant fel a Kis-Duna-parton – számolt be róla a csepel.info. A nem mindennapi eseményről Borbély Lénárd polgármester is beszámolt közösségi oldalán. A hüllőt kutyasétáltatók vették videóra, ám a befogásához szakértőre lett volna szükség – így a teknős eltűnt, mielőtt bárki közbeléphetett volna.

Az aligátorteknős nem őshonos Magyarországon, tartása engedélyköteles, és Amerikából származik. Az ilyen állatokat gyakran hobbiállatként vásárolják, ám ha megnőnek, és kezelhetetlenné válnak, előfordul, hogy egyszerűen szabadon engedik őket. Ez súlyos következményekkel járhat: a ragadozó teknős akár madarakat, kisebb emlősöket is elfoghat, természetes vizeinkben pedig komoly károkat okozhat.

Miért nem sikerült befogni?

A teknős vélhetően jól el tudott rejtőzni a Kis-Duna-part környezetében. A Kolonics sétány környéke az elmúlt években látványosan megújult: parkosították, játszótereket, sportpályákat, vendéglátóhelyeket alakítottak ki, de a természeti értékeket igyekeztek megőrizni. Az így kialakult zöld sáv ma nemcsak a kirándulók, hanem rengeteg madár és kisebb emlős élőhelye is – és úgy tűnik, egy aligátorteknős is képes itt megbújni.

A terület jellegéből adódóan rengeteg rejtőzködési lehetőség akad, a hüllő tehát könnyedén elkerülhette a kereső emberek figyelmét. A városrendészet emberei azóta is figyelik a partszakaszt, és kis plakátokon hívják fel a figyelmet a veszélyre. Arra kérnek mindenkit, hogy ne próbálják megközelíteni az állatot, ha újra látják, hanem azonnal értesítsék a hatóságokat, a teknős ugyanis komoly sérülést is tud okozni.

Inváziós fajok a Kis-Duna-öbölben

Bár a Kis-Duna-part rendezett és gondozott, a környéken évek óta láthatók különböző betelepített teknősfajok, például ékszerteknősök is, amelyek szintén inváziós fajnak számítanak. Az aligátorteknős ezeknél is veszélyesebb: 

akár harapni is képes, és természetes élővilágra gyakorolt hatása kiszámíthatatlan.

Az önkormányzat abban bízik, hogy az aligátorteknőst sikerül újra megtalálni, és végre megfelelő, ellenőrzött helyre kerül. 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.