A lakásépítés is mélypontra került

A piac által előre jelzettnél is erősebb lakáspiaci visszaesésről számolt be tegnap a Központi Statisztikai Hivatal. Tavaly összesen 7220 lakással kevesebbet vettek használatba, és 6664-gyel kevesebb új lakásépítési engedélyt adtak ki, mint egy évvel korábban. A legnagyobb csökkenést Budapesten regisztrálták.

Dénes Zoltán
2007. 03. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még a pesszimista várakozásokat is alulmúlta a tavalyi lakásépítési kedv. A Központi Statisztikai Hivatal tegnapi gyorsjelentése szerint 34 ezer felépített lakás kapott használatbavételi engedélyt, s 45 ezer új lakásra adtak ki építési engedélyt. A használatba vett lakások száma 18, az új lakásépítési engedélyeké 13 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban. Az év egészében 7220 lakással kevesebbet vettek használatba, és 6664-gyel kevesebb új lakásépítési engedélyt adtak ki, mint az előző esztendőben. Az átlagosnál erőteljesebb visszaesés ment végbe a fővárosban, ahol egyharmaddal kevesebb új lakás használatba vételére került sor, és egynegyeddel kevesebb új engedélyt kértek, mint 2005-ben.
Tavaly a lakosság kivételével minden építtetői körben az átlagosnál nagyobb visszaesés mutatkozott: az önkormányzati építkezések száma – alig 300 lakás – nem érte el az előző évi felét sem, a vállalkozások pedig 20 százalékkal kevesebb lakást építtettek, mint 2005-ben.
Ez utóbbi fordulattal egy 2000 óta tartó fejlődési tendencia szakadt meg. Míg 2000-ben az új lakások 15 százalékát vállalkozások építtették, folyamatos térnyerésük nyomán öt év múlva már 45 százalékos arányt képviseltek. Tavaly éppen ez a növekedés torpant meg, aminek következtében az átlagosnál nagyobb mértékben visszaestek az értékesítésre szánt s az építési formájukat tekintve többszintes, többlakásos és lakóparki építkezések is. Ennek megfelelően a lakások 55 százalékát építették tavaly magánszemélyek. Az új lakások átlagos alapterülete 89 négyzetméteres volt, ez szűk három négyzetméterrel nagyobb, mint az előző évben. Leginkább a 60 négyzetméternél kisebb lakások száma csökkent, mégpedig 26 százalékkal, míg legkevésbé, 11 százalékkal a 100 négyzetméternél nagyobb lakásoké esett vissza.
A használatba vett otthonok száma két megye – Fejér és Nógrád – kivételével az egész országban egyaránt visszaesett, a legnagyobb mértékben, 33 százalékkal Budapesten és 25 százalékkal Heves megyében.
A Gyurcsány-kormánynak semmilyen koncepciója nincs arra, hogyan lehetne a családok otthonteremtési gondjain és az építőiparban jelen lévő körbetartozás drámai szintjén javítani – reagált a KSH adataira Mádi László, a Fidesz otthonteremtési műhelyének vezetője. A képviselő rávilágított arra, hogy a kormány megszüntette az Országos Lakásépítési Hivatalt, a Belügyminisztériumban főosztály-vezetői szintre süllyesztette a lakáspolitikai kérdéseket, így az elmúlt évek rombolásai – a polgári kormány otthonteremtési programjának szétverése – után továbbra sem lehet javulásra számítani. Mint közleményében írta: a Gyurcsány-kormány intézkedéseinek következtében tovább nő a munkanélküliség, csökkennek a bérek, s folyamatosan növekednek a kiadások, emiatt családok tízezrei képtelenek megfizetni a felvett hiteleket. A honatya szerint különösen nagy kockázatot jelent a devizahitelek nagy száma és elterjedtsége, hiszen Magyarország egyre kedvezőtlenebb nemzetközi megítélése miatt a törlesztőrészletek drámaian emelkedhetnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.