A maszkok mögött

2007. 03. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fodor Gábornak ahhoz, hogy pártelnök legyen, hasonló bravúrt kellene véghezvinnie az úgynevezett SZDSZ ma kezdődő tisztújító küldöttgyűlésén, mint amit még 1991-ben Tölgyessy Pétertől vagy 2004-ben a kormányfőjelöltségre aspiráló Gyurcsány Ferenctől láthattunk. Ő is pártja elitjével és holdudvarával dacolva próbál többséget szerezni a küldöttek körében. Fájdalom, az ő szellemi hátországa – így Kis János is – jórészt elhagyta már a pártot. Ennyiből is látszik, Kóka János kudarca vaskos meglepetésnek számítana.
Kóka és Fodor küzdelmét szokás a sikeres és a hiteles személyiség párbajaként ábrázolni. Ideje hát a maszkok mögé pillantani. A szabad demokraták soraihoz nemrég csatlakozó, a kormányba a miniszterelnök ajánlásával bekerülő gazdasági miniszter valóban mintha egy szcientológiai kézikönyvből lépett volna elő. A sikeresség receptjét kínálja mindannyiunknak, a mi hibánk, ha nem tudjuk megtanulni. Kóka János sikeres üzletember, de nem a Ronald Reagan-i konzervativizmus self-made manje: felemelkedését leginkább a szabad demokrata kézben valóban ésszerűtlenül működő államnak, a Magyar Bálint-féle oktatási tárcából fújt hátszélnek köszönhette. Ám a politikában nem tudott eredményt felmutatni: kormánytagként oroszlánrészt vállalt a költségvetési, gazdasági válság elmélyítésében, sokat tett az ország leszakításáért (munka helyett ő is végighazudta első kormányzati ciklusát: „dübörög a gazdaság”, „minket irigyel fél Európa”), a választásokon pedig roppant erőforrásokat mozgósítva sem tudta bevenni a budai Várat. Leginkább otromba és szerencsétlen nyilatkozataival (lásd békák esete a lecsapolt mocsárral) keltette fel a közfigyelmet. Nála nincs értelme a hitelesség kérdését boncolgatni, ahogy Fodor Gábornál sincs a sikerességét. Fodor a korai Fidesz egyik emblematikus figurájaként a magyar politika reménysége, a népszerűségi listák élmezőnyében villogó politikus volt. Aztán pártot váltva nagyot bukott mint oktatási miniszter, hogy mostanáig az „SZDSZ” örök elégedetlenjének szerepét játssza. Számára a mostani az utolsó lehetőség a nagy kiugrásra. Az, hogy a párt morális és intellektuális leépülését színről színre megjelenítő Kuncze Gábor belső ellenzékének vezéralakja volt, a hitelesség képzetét erősíti. Csakhogy ő is asszisztált a Medgyessy–Gyurcsány-kormányok minden, a liberális demokráciát szisztematikusan leépítő intézkedéséhez, ő is bizalmat szavazott a hazug kormányfőnek, s finoman szólva nem ment szembe a baloldal nagy idegengyűlölő kampányával („23 millió román”) sem.
A szabadságpárti, a ’89-ből nem engedő magyarok túlnyomórészt a mai demokratikus (a gyurcsányi papagájkommandó szerint: radikális) ellenzéket támogatják. Ők jól tudják, nem az az elnökválasztás tétje, hogy az úgynevezett SZDSZ visszatalál-e rendszerváltó önmagához, kilép-e a koalícióból, vagy középpártként mindkét nagy erő irányában koalícióképes lesz-e. Ilyen, a belpolitikai erőteret átrendező változásra belátható időn belül botorság számítani. Azt se feledjük, mindkét jelölt „reformpárti”. A különbség közöttük innen nézve annyi, hogy bár mindkét csoport cselekvését gúzsba köti az Orbán-fóbia, a Kóka-pártiak szó szerint minden eszközt felhasználhatónak gondolnak a „maradi populisták” visszatérése jelentette „veszély” elhárítására, míg Fodorék talán nem. Ha a Gyurcsány-klón Kóka nyer, megtapasztalhatjuk, van még hova süllyednie a Gergényi-kitüntetés után az egykori rendszerváltó néppártnak, s a közvagyon fosztogatása (lásd Hankook-botrány!) is új lendületet kap. A liberális identitás roncsaiba kapaszkodó, jogvédő imázsú Fodortól minimum a szinten tartást remélhetjük. Esetleg egy kicsit többet is. Micsoda izgalmak!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.