A Mindentudás Egyetemének sikere

Munkatársainktól
2007. 03. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemzetközi elismerésben részesült, a Descartes-díj döntőseinek elit csapatába került a Magyar Telekom és a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) közös vállalkozása, a Mindentudás Egyeteme. A program bekerült az Európai Unió Descartes Kommunikációs Díj 2006 tíz döntőse közé. Az immáron harmadik alkalommal kiírt Descartes-díj ünnepélyes eredményhirdetését március 7-én tartották Brüsszelben. Ez az eredmény újabb mérföldkő a magyar tudományos ismeretterjesztés ezen újszerű vállalkozásának történetében, s azért is kiemelkedő, mert a finalisták 33 európai projekt közül kerültek ki, és a verseny szabályai szerint itt már további sorrendet nem állapítottak meg. A Descartes-díjat – amit az Európai Bizottság alapított – két kategóriában, a tudományos kutatás és a tudománykommunikáció területén lehetett elnyerni. A Mindentudás Egyeteme az utóbbiban indulva került a legjobb tíz közé. Az Európai Bizottság elismerő oklevelének tanúsága szerint a műsor sikertörténet az innovatív tudománykommunikációban.
A Mindentudás Egyeteme 2002. szeptember 16-án indult, azóta 155 előadás és 46 úgynevezett klubrendezvény valósult meg. A műsor ismertsége ma már igen jelentős, a heti négy adást a két közszolgálati televíziós csatornán mintegy negyedmillióan kísérik figyelemmel. A Magyar Telekom, mint az egyik alapító, jelentős támogatói szerepet vállal a műsor működtetésében. A program anyagi támogatásán túl a megvalósításhoz szükséges szervezeti és technikai feltételeket biztosítja. Ide tartozik a Mindentudás Egyeteme Tudományos Közhasznú Társaság működtetése, a szükséges irodák és a háttér-infrastruktúra biztosítása. Ezenkívül fenntartja a program internetes oldalát.
A Mindentudás Egyetemének másik alapítója, a Magyar Tudományos Akadémia a szakmai hátteret biztosítja. Az egyes félévek előadásainak, tudásanyagának, az előadók kiválasztásának intézményes kereteit a szakmai tanácsadó testület jelenti, amelyet az MTA elnöke vezet. Az adott szemeszter programját a tanácsadó testület határozza meg.
A műsor fenntartása az alapítók részéről egyfajta társadalmi szerepvállalás, ami a közoktatásban,
a felnőttképzésben, az életfogytig tartó tanulásra való igény kialakításában kedvező folyamatokat indíthat el.
A Mindentudás Egyetemének mostani döntős szereplése jelentős előrelépés, erről a lépcsőfokról azonban feljebb is lehet lépni, így a következő kiírások valamelyikében akár a Descartes-díjat is el lehet nyerni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.