Író nem állhat a hatalom oldalán. Nagy vitális energiák pazarlódtak el pusztán arra, hogy megőrizzük civil becsületünket. Más országnak talán lehet jó írója rossz jellemmel. Mi ehhez kicsi ország vagyunk… – mondta Ottlik Géza 1979-ben egy Hornyik Miklósnak adott interjúban. Ezt a – mindmáig egész terjedelmében nem közölt – tanulságos beszélgetést is olvashatjuk a Nap Kiadó In memoriam sorozatának Ottlik emlékét idéző kötetében. Az Éjszakai hajózás című könyv az író egyik-másik munkája és a vele készült interjúk mellett tartalmazza a kortársi méltatásokat, sanda kritikákat és az utókor tisztelgéseit is.
A legendák (és „ellenlegendák”) övezte Ottlik életútja csöppet sem volt akadályoktól mentes, és ezeket az akadályokat sosem igyekezett megkerülni. Csak egyetlen adalék: köztudomású volt annak idején, hogy Aczél György szorgalmazta, készüljön film az Iskola a határon című remekműből. Ehhez azonban a szerző nem járult hozzá. Tudta, hogy a mű bizonyos vonulatai alkalmasak lehetnek arra, hogy belőlük (csűrés-csavarással) valamiféle „szocializmusapoteózis” kerekedjen ki. Ottlik bírálta a polgári rendszert, ám mi sem állt távolabb tőle, mint a bolsevik diktatúra szolgálata.
A Hornyik Miklós szerkesztette kötetből kirajzolódnak az író külső-belső küzdelmei. Ottlik életútját szinte a kezdetektől végigkísérték a hosszú hallgatások. A költők közt Pilinszky, a prózaírók közt ő volt a „nagy néma”. Viszont rá is érvényes volt költő társa és barátja mondása: nem az számít, hányszor ver szárnyával a madár, hanem hogy mekkora a röpte íve. Végül, jórészt sajnos már az író halála után, csak kiviláglott, a hatalom – és bértollnokai – minden kísérlete ellenére, hogy ki volt Ottlik Géza. Írónemzedékek példaképe, az írói morál etalonja. Mándy Iván így írt róla: „Mi hatott rám belőle igazán? […] A lélek sugárzó nemessége.” Lengyel Péter pedig így fogalmazza meg Ottlik életútjának és művének summáját: „Az egész új magyar próza az ő iskolaköpenyéből bújt elő. Művelői számára Ottlik a híd a kultúránk teljességéhez, a semmi szakadéka felett. A Nyugatot jelenti, kis- és nagybetűvel…”
(Éjszakai hajózás – In memoriam Ottlik Géza. Nap Kiadó, Budapest, 2006. Ára: 2690 forint)

Meglepő fordulat a a Huszti ikrek ügyében, megszólalt a szakértő