A nagy néma

k ö n y v e s h á z

Kákonyi Péter
2007. 03. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Író nem állhat a hatalom oldalán. Nagy vitális energiák pazarlódtak el pusztán arra, hogy megőrizzük civil becsületünket. Más országnak talán lehet jó írója rossz jellemmel. Mi ehhez kicsi ország vagyunk… – mondta Ottlik Géza 1979-ben egy Hornyik Miklósnak adott interjúban. Ezt a – mindmáig egész terjedelmében nem közölt – tanulságos beszélgetést is olvashatjuk a Nap Kiadó In memoriam sorozatának Ottlik emlékét idéző kötetében. Az Éjszakai hajózás című könyv az író egyik-másik munkája és a vele készült interjúk mellett tartalmazza a kortársi méltatásokat, sanda kritikákat és az utókor tisztelgéseit is.
A legendák (és „ellenlegendák”) övezte Ottlik életútja csöppet sem volt akadályoktól mentes, és ezeket az akadályokat sosem igyekezett megkerülni. Csak egyetlen adalék: köztudomású volt annak idején, hogy Aczél György szorgalmazta, készüljön film az Iskola a határon című remekműből. Ehhez azonban a szerző nem járult hozzá. Tudta, hogy a mű bizonyos vonulatai alkalmasak lehetnek arra, hogy belőlük (csűrés-csavarással) valamiféle „szocializmusapoteózis” kerekedjen ki. Ottlik bírálta a polgári rendszert, ám mi sem állt távolabb tőle, mint a bolsevik diktatúra szolgálata.
A Hornyik Miklós szerkesztette kötetből kirajzolódnak az író külső-belső küzdelmei. Ottlik életútját szinte a kezdetektől végigkísérték a hosszú hallgatások. A költők közt Pilinszky, a prózaírók közt ő volt a „nagy néma”. Viszont rá is érvényes volt költő társa és barátja mondása: nem az számít, hányszor ver szárnyával a madár, hanem hogy mekkora a röpte íve. Végül, jórészt sajnos már az író halála után, csak kiviláglott, a hatalom – és bértollnokai – minden kísérlete ellenére, hogy ki volt Ottlik Géza. Írónemzedékek példaképe, az írói morál etalonja. Mándy Iván így írt róla: „Mi hatott rám belőle igazán? […] A lélek sugárzó nemessége.” Lengyel Péter pedig így fogalmazza meg Ottlik életútjának és művének summáját: „Az egész új magyar próza az ő iskolaköpenyéből bújt elő. Művelői számára Ottlik a híd a kultúránk teljességéhez, a semmi szakadéka felett. A Nyugatot jelenti, kis- és nagybetűvel…”
(Éjszakai hajózás – In memoriam Ottlik Géza. Nap Kiadó, Budapest, 2006. Ára: 2690 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.