A szegedi Dömötör-torony

REJTŐZKÖDŐ MAGYARORSZÁG

Ludwig Emil
2007. 03. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szeged a Dél-Alföld legrangosabb városa volt évszázadokon át – az is maradt. Az első világháború és a trianoni béke után az újsütetű román és délszláv állam határára került, elveszítve sok évszázados vonzáskörzetének nagy részét, azonban hamar átvette az elszakított városok – Arad, Temesvár, Szabadka, Újvidék stb. – piacait, hivatalait és intézményeit, ami által új szerephez jutott. A város XX. századi súlyát mutatja, hogy amikor 1944. október 11-én a Vörös Hadsereg elfoglalta, este Moszkvában 224 ágyú díszlövéseivel ünnepelték az eseményt.
A ma 162 ezres Szeged a Közép- és Délkelet-Európa közötti gazdasági és kulturális kapcsolatok fontos érintkezési pontja. Így volt ez egy évezrede is: a honfoglalás után a Tisza mentén rendezte be szállását a fejedelmi család, a terület az Árpád-házi uralkodók birtoka maradt. A település neve 1183-ban bukkan fel oklevélben először, a latinos „Cigeddin” alakban, s csak rá tíz évre „Scequed”-ként. A szó a szeg főnév képződménye. Szeged ősidőktől fogva a Maros és a Tisza vízi útjainak köszönhette jelentőségét, konkrétan az erdélyi sóbányákból, valamint az északkeleti országrész kősólelőhelyeiről érkező ásvány helyben kialakult piacának. Már a rómaiak is monopóliumként kezelték a só forgalmazását, a magyar állam is jövedéki forrásának tekintette. Az 1222. évi Aranybulla rendelkezett királyi sóraktározó és -elosztó „hivatalról” Szegeden, a település ennek köszönhette korán elnyert városi rangját is: 1247-ben IV. Béla király civitas címmel ruházta fel.
Az 1300-as években virágzó kereskedőközponttá fejlődött Tisza-parti település a Hunyadiak alatt élte fénykorát. Magyarország legrangosabb helységeinek sorába emelkedett, szabad királyi városi kiváltságait 1498-ban II. Ulászló adományozta Szegednek, amely hétezres lakosságával ekkoriban Budával és Kassával vetekedett. Mindennek a törökök támadása vetett véget, s amire a hódoltság megszűnt, a középkori Szeged régi dicsőségének alig maradt látható nyoma. Csupán a Mátyás király idejében épült ferences kolostor és templom, illetve az ősi Szent Demeter-plébániatemplom élte túl a hosszú megszállást és háborúskodást.
Még István király nevelője, Szent Gellért életében megépülhetett az első templom a folyóparti fejedelmi udvar területén; 1925-ben feltárt alaprajza után ítélve a kalocsai érseki székesegyházhoz fogható, csaknem ötven méter hosszú épületté növekedett az Árpád-házi királyok idején, keleti végében félköríves főszentélylyel, mellékszentélyekkel, nyugati oldalán ikertornyokkal. Közülük az északi látható a fogadalmi templom előtti téren, a román kori – szögediesen – Dömötör-templom maradványaként. Ez a négyszögletes alapról induló, emeletein nyolcszög keresztmetszetű, téglából épült torony már a legelső, XI. századi egyház harangtornyaként szolgálhatott. A tatárjárás után kapta párját, együtt alkották a nyugat-európai romanikában ekkortájt divatos, tekintélyt árasztó homlokzatot, a westwerket. Szeged XV. századi fénykorában került sor a templom nagyszabású gótikus átépítésére – a középkori Magyarországon összesen csak hét városban készült hasonló – háromhajós, körüljárható szentélyű, gazdagon boltozott templommá. A török idők utáni renováláskor ezt az épületet „sikerült annyira kiforgatni eredetiségéből, hogy kívül-belül szabályszerű barokk építménnyé lett, legföljebb csak az oldalfalain meghagyott támpillérek okozhattak némi fejtörést a hozzáértőknek” – olvasható a Technika című műegyetemi folyóirat 1943. évi 3. számában. A Szent Demeter-templom útjában volt az 1926-tól 1930-ig épült fogadalminak, emiatt lebontották, barokk köntöséből kivetkőztetett tornyát is csupán viták árán sikerült megtartani. Kapujának ívmezejébe az Isten bárányát ábrázoló kő domborművet a városi múzeumból helyezték át. Akár Szent István király idejéből is származhat, rajza Szeged városcímerében látható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.