Az IHT támadja a Gyurcsány-kormányt

Amikor a Gyurcsány-kormány már nemigen számított az eddig őt támogató neoliberális, globális International Herald Tribune és anyalapja, a The New York Times újabb támadására, kiderült, korai volt a bizakodás.

2007. 03. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Judy Dempsey budapesti riportsorozatának harmadik része – amelyből kettő a Párizsban szerkesztett International Herald Tribune-ben, egy pedig annak anyalapjában, a The New York Timesban is megjelent – most a Tribune címoldalán kezdődik. A Magyarország a Gazpromot választja az EU-val szemben főcímet, illetve Budapest úgy dönt: a csővezeték meghosszabbítása többet ér a tömb „álmánál” alcímet kapott írás a címoldal után az ötödik oldalon folytatódik.
*
Az újságírónő korábbi cikkeiben a Gyurcsány-kormány demokráciagyakorlatát és a magyar gazdaság rossz állapotát ismertette.
Miközben az Európai Unió közös biztonságpolitikára törekszik – kezdődik a budapesti keltezésű cikk –, a szocialisták által vezetett kormány szakított a tömbbel úgy, hogy az oroszokkal társulva kívánja meghosszabbítani a gázvezetéket Törökországból Magyarországra. A közös terv közvetlenül versenyezne az unió azon elképzelésével, hogy saját csővezetéket építene ki az orosz energiafüggőség csökkentésére. A Törökországból Bulgárián és Románián áthaladó, Kék Áramlat nevű Gazprom-vezeték csaknem ugyanazon útvonalat követné, mint az EU-beruházás. Emellett csaknem annyiba kerülne, és nagyjából ugyanakkor készülne el.
A magyar ellenzék szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök – „aki a volt kommunista pártot vezeti” (ami eddig az International Herald Tribune-ből nem derült ki), és szoros kapcsolatokat tart fenn Vlagyimir Putyin orosz elnökkel (a lap ugyancsak friss felfedezése), támogatja a Gazprom azon stratégiáját, hogy „befolyását kiterjessze Közép- és Délkelet-Európára”. A magyar gazdasági minisztérium szerint – folytatja Dempsey – az ország Közép-Európában fontos energiaelosztóvá válna, és a Kék Áramlat-program elősegítené e cél megvalósulását. A Nabucco-vállalkozás legkorábbi, 2011-es befejezése esetében a „tömb” 27 országát ellátná földgázzal, az uniónak legalább 30 milliárd köbméter földgázt szállítana.
„A két csővezeték közül melyik létezik?” – kérdezte Gyurcsány. A Kék Áramlat már most eléri Törökországot, áthaladva a Fekete-tenger alatt. „A Nabuccóval a nagy baj az, hogy nem tudjuk, mikor szállít gázt hozzánk – folytatta a miniszterelnök. – Ha valaki megmondaná határozottan, hogy ekkor és ekkor gázt kapunk belőle, akkor az rendben van, de a lakásokat nem lehet álmokkal fűteni, csak gázzal.” A Nabucco – hivatkozik a riporternő Andris Piebalgs energiaügyi biztosra – a földgázt a Kaszpi-térségből szállítaná hazánkon át Ausztriába. Az érintett országok konzorciumot alkottak a Nabucco-csővezeték megépítésére. Gyurcsány közölte, hogy Magyarország támogatja az oroszokat a Kék Áramlat közép-európai meghosszabbításában, annak ellenére, hogy a Nabucco-konzorcium tagjai vagyunk. A gazdasági minisztérium szerint ez a megoldás ötmilliárd dollárba kerülne.
A Kék Áramlat műszaki okokból évente alig hárommilliárd köbméter földgázt továbbít, ami jóval alatta marad a térség szükségletének. Az orosz gázt Magyarországra érkezése után vagy eladják más európai országoknak, vagy a Gazprom közelmúltban megszerzett létesítményeiben tárolják.
A cikk később rátér „Koko János” (sic!) gazdasági miniszterre, aki szerint nem ellentmondásos a magyar álláspont, mert két versenyben álló vállalkozásról van szó, de a Nabucco inkább képzeletben létezik, mint a valóságban. Brüsszel közben felgyorsítaná a 3000 kilométeres Nabucco-vezeték építését, miután tavaly az orosz–ukrán energiavita több uniós országban földgázhiányhoz vezetett.

Sérül szuverenitásunk. Gyurcsány Ferenc lehetetlen helyzetbe hozta az EU-t, ha a Nabucco helyett az orosz Kék Áramlat vezeték mellett kötelezte el magát – reagált a Tribune cikkére tegnap Németh Zsolt. Az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke szerint az egységes uniós fellépés az egyedüli ellenszere annak, hogy kétoldalú különalkukkal Oroszország ne állíthassa kész helyzet elé az EU-t. Hozzátette: Gyurcsány Ferenc döntése tovább növeli függőségünket az orosz energiától, és súlyosan sérti hazánk szuverenitását. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.