Két év után került sor a második tárgyalásra tegnap a Mátraholding Rt. által felszámolás alatt álló Baumag Stratégiai Fejlesztő Szövetkezet (BSFS) és társai ellen indított perben. A per tárgya a BSFS és kapcsolt vállalkozásai között létrejött üzletrész-adásvételi szerződések, illetve részjegyjegyzések megsemmisítése, melyekkel a Mátraholding véleménye szerint mintegy húszmilliárd forintot vontak el a szövetkezetből. A tegnapi tárgyaláson ismertették az ügyben készült igazságügyi könyvszakértői véleményt, mely szerint az említett ügyletekkel összesen 15,4 milliárd forint áramlott ki a BSFS-ből. A felszámolóbiztos szerint a vezetés ezen tranzakciókkal – amelyekkel a BSFS áttette vagyonának jelentős részét más szövetkezetekhez és gazdasági társaságokhoz – szándékosan ürítette ki a kasszát. Azt követően, hogy meghallgatták a könyvszakértőt, s mindkét fél feltette kérdéseit, a bíróság tegnap úgy döntött, hogy nincs szükség további bizonyítási eljárásra, s
így április harmadikán kihirdeti az ítéletet.
Ma egyébként a bíróságon folytatódik a Baumag elleni büntetőeljárás. A rendőrség által kért szakértői vizsgálat azt állapította meg, hogy a cégcsoport működése során négy és fél milliárdos veszteséget halmozott fel, emellett pedig mintegy tízmilliárd forintot még vagyoni elemekben sem találtak meg. A könyvszakértők szerint a szövetkezet több mint 31,8 milliárd forintntot nem fizetett vissza a szerződésekben vállalt határidőre a befektetőknek. Mindeközben – a Baumag szövetkezet felszámolójának nyilatkozata szerint – a szövetkezet összvagyona alig 200-220 millió forintra tehető. A nyomozók szerint a szövetkezet a fizetőképességét illetően megtévesztette a befektetőket, bevételei ugyanis leginkább csak a tagok befizetéseiből voltak. Vagyis addig tudta fizetőképességét fenntartani, amíg a befizetők többen voltak a kilépő tagoknál. Amint ez az arány megfordult (ez 2003-ban következett be), az egész rendszer összedőlt.
A felszámolónál 7215 magánszemély és 35 jogi személy jelentett be visszaigazolt hitelezői igényt, amelynek kamat nélküli együttes összege 20,288 milliárd forint. A több ezer feljelentés nyomán a rendőrség háromszáznál is több ingatlant, több autót, 23 üzletrészt és 57 bankszámlát zárolt, azt azonban nem lehet tudni, hogy ezek milyen értéket képviselnek.

Magyar Péter véleménye 180 fokos fordulatot vett ebben a fontos kérdésben