Agyonnyomja a reálgazdaságot az államháztartás és a túlzott adóterhelés, a megszorító intézkedések pedig csupán tűzoltásra elegendők, hosszú távú fejlődésre nem – hívták fel a figyelmet tegnap vezető pénzügyi szakemberek a Hungarian Business Leaders Forum és az ICEG Európai Központjának közös szervezésében rendezett pénzügyi csúcstalálkozón. Bokros Lajos, a Közép-európai Egyetem profeszszora úgy fogalmazott, hogy az utóbbi évek alacsony növekedési üteme összefügg az állam túlsúlyos terjedelmével. Hazánk leszakadt a versenyképességi rangsorban, s az egy főre eső nemzeti jövedelem tekintetében Magyarországot már megelőzte Észtország és vásárlóerő paritáson mérve Szlovákia is.
Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke emlékeztetett: az elvárt adó és a házipénztáradó alkotmánybírósági megsemmisítése mintegy 60 milliárd forintos bevételkiesést okoz az idei költségvetésben, az ellentételezéséről ezért gondoskodni kell. A felpörgő inflációra figyelmeztetett Kupa Mihály volt pénzügyminiszter megjegyezve: az idei büdzsét ugyan 6,2 százalékos éves pénzromlással tervezte a kormány, ám az infláció a jegybank szerint elérheti a 7,4 százalékot, ez pedig jelentősen segíti majd a költségvetés helyzetét. Varga Mihály, a Fidesz alelnöke úgy vélekedett, hogy a kiigazítás terheit nem lehet a vállalkozásokra és a háztartásokra tenni, a megoldást a hitelesség viszszanyerése, a költségvetési konszolidáció és a versenyképesség növelése jelentheti.
A konferencián javaslatként hangzott el a forint árfolyamsávjának eltörlése is. Hamecz István, az MNB volt ügyvezető igazgatója úgy fogalmazott: a jelenlegi árfolyamrendszernek semmi értelme, az egyensúlyi árfolyamot a piacnak kell kialakítania. Urbán László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese szerint az új jegybankelnök belépése jó pillanat lehet a sáveltörlésre.

Döbbenet, több mint 130 kilométer/órával ment szembe a forgalommal egy autó – videó