Az Országgyűlés ma szavaz a bor forgalombahozatali járulékáról szóló törvényjavaslathoz benyújtott módosító indítványokról, majd várhatóan két hét múlva magáról a törvényről. A tervezet szerint a Magyarország területén közfogyasztásra forgalomba hozott bor minden literje után nyolc forint forgalombahozatali járulékot kell fizetni. Az ilyen címen befolyó öszszeg 60 százalékát közösségi bormarketingprogramok kidolgozására és végrehajtására, az Európai Unió által meghirdetett borreklám- és -marketingprogramok nemzeti társfinanszírozására kell fordítani – olvasható a tervezetben. A fennmaradó összeg 40 százaléka pedig a borászati hatóságot illeti meg, amely azt ellenőrzésekre köteles fordítani.
A törvényhez több módosító javaslatot nyújtottak be. Kormánypárti képviselők például szakképzésre és kutatás-fejlesztés támogatására is lecsippentettek volna a bor népszerűsítése céljából a bortermelők kezdeményezésére kivetett új járulékból befolyó összegekből. Font Sándor, a mezőgazdasági bizottság fideszes elnöke pedig azért nyújtott be módosító indítványt, mert szerinte olyan borászokkal is fizettetnék a járulékot, akik nem profitálhatnak a bor népszerűsítésére költött összegekből. Mint lapunknak mondta, azt az igazságtalan állapotot próbálta megszüntetni, hogy a tájjellegű és asztali borokra is a minőségi borokéval azonos járulékot vetnek ki, miközben nekik nem a marketing, hanem az árelőny jelentheti a versenyképességet. Ezért azt javasolta, hogy bortípustól függően különböztessék meg a fizetendő járulék mértékét. A képviselő egyébként teljes mértékben támogatja a borok népszerűsítésének ügyét, csak az arra hivatott pénzeszközök begyűjtésének módjával nem ért egyet. Szerinte a járulékból befolyó, csaknem másfél milliárd forintos összeg önmagában is kevés, hiszen például Bulgária csak Angliában költ el ennyit borai ottani népszerűsítésére. Az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága egyébként egyetlen módosító indítványt sem támogatott, ezért várhatóan azok a hétfői parlamenti szavazás során sem kapnak megfelelő számú szavazatot.
Dicsérendő és pozitív lépés volt a bor jövedéki adójának eltörlése, illetve ezt követően a bortermelők kezdeményezése, hogy marketingcélokra fizessenek literenként nyolc forint járulékot – mondta Kemendy László, a Magyar Szőlő- és Bortermelő Szövetség nemrég megválasztott elnöke, a Törley Pezsgőpincészet Kft. termelési és műszaki igazgatója. Kifejtette: a gond az, hogy a politika immár több mint egy éve képtelen megalkotni a járulék beszedését és az abból befolyó összeg felhasználását szabályozó törvényt, most pedig elkezdték osztogatni a még be sem szedett pénzeket. Ezért – tette hozzá – jelenleg a legfontosabb az, hogy elkészüljön a végrehajtási rendelet, s elinduljon a befizetési folyamat, mert az már nem halasztható tovább. A törvényi szabályozás hiánya miatt ugyanis az egy éve a bortermelők és -kereskedők által e járulékból befolyó összegek kezelésére létrehozott Bormarketing Kht.-nak lassan már működési gondokkal kell szembenéznie, mivel a végrehajtási rendelet hiányában lényegében vegetál. Azt követően pedig, hogy a termelők elkezdhetik befizetni a járulékot, még el lehet dönteni, akár régiós vagy borminőségi szempontból is differenciálni a befizetendő összeget vagy annak felhasználási módját – mondta a szövetség elnöke. Rávilágított arra, hogy egyébként a bortermelők által önként vállalt újfajta járulékból legfeljebb 1,2-1,5 milliárd forint folyhat be, aminek – a most parlementi szavazásra váró törvénytervezet szerint – csupán 60 százalékát költhetik az eredeti célra, vagyis a hazai borok népszerűsítésére. Ennek – fűzte hozzá – több tízszeresét költik el bormarketingre más uniós tagországok.

Soros fütyül, Magyar Péter egymilliót lép Ukrajnáért a már ismert koreográfia szerint