Déjà vu

Ötméteres rést vágtak a ciprusi hatóságok múlt péntekre virradóra a fővárost kettészelő falon. A területen egyelőre katonai ellenőrző pontot hoztak létre, de a nicosiai kormány tervei szerint az eddig emlékhelyként szolgáló Ledra utcai szakaszon átjárót építenek Európa utolsó kettészakított fővárosának északi és déli része között. Cserébe azt követelik, érjen véget Ciprus török megszállása.

György Zsombor
2007. 03. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Utoljára 1989-ben, a berlini fal leomlásakor járták be a világot ahhoz hasonló képek, mint most, a „nicosiai kis testvér” megbontásakor. Négy évvel ezelőtt ugyan már megnyitották a határt a sziget északi és déli része között, de az átjárás azóta is csak útlevéllel s a helyszínen kiállított vízumszerű dokumentummal lehetséges. Nicosia belvárosában pedig nincs semmilyen átjáró. A szigetet kelet–nyugati irányban kettészelő határszakasz is a múltat idézi: mindenütt szögesdrótok, ellenőrző pontok, őrtornyok és gépfegyveres katonák láthatók. Az 1974. évi török invázió óta kettészelt sziget újraegyesítésére már többször is felcsillant a remény, ám a folyamat mindig elakadt valamelyik fél ellenkezése miatt. A múlt pénteken történteket azonban végre északon, délen és nyugaton (vagyis az Európai Unióban) is üdvözölték, csak egyetlen fél maradt csöndben, Törökország.
Persze nem is kérte ki senki Ankara véleményét, mielőtt a munkagépek rést ütöttek a nicosiai belváros központi utcáját, a Ledra Streetet kettészelő falon, alig száz méterre a Berlin kávézótól. A művelet azonban mindvégig békésen zajlott, a megjelentek mindkét oldalon békedalokat énekeltek, feszültséget mindöszsze egy körülbelül húszfős nacionalista csoport keltett, amely durva törökellenes jelszavakat kiáltva próbált zavargást szítani. Sikertelenül. Jobbról, az 1974-es háború áldozatainak emléket állító kis fotókiállítás felől a családjukat elvesztett gyermekek fekete-fehér tekintete kísérte a munkát, s a turisták is hamar ott teremtek, hogy eltehessenek emlékbe egy-egy lehulló követ.
A görögök falbontó akciója egyértelmű üzenet volt a török fél számára. Az akció idején tartotta csúcsértekezletét az Európai Unió Brüsszelben, Taszosz Papadopulosz ciprusi elnök ott közölte, hogy a résnél katonai ellenőrző pontot hoznak létre, amelyet mindaddig fenntartanak, amíg Törökország ki nem vonja mintegy negyvenezer katonáját a szigetről. (Az átjáró megnyitásához szükség lesz a környék aknamentesítésére is.)
Jorgosz Lillikasz külügyminiszter ki is mondta: „A labda a törökök térfelén pattog […], mindenki az ő következő lépésüket várja a határ megnyitása érdekében.” Válasz azonban mindeddig nem érkezett, noha aligha kétséges, hogy a törökök pozitív reakciója sokat lendítene az Európai Unióval folytatott tárgyalásaikon.
Ráadásul Ankara is örülne, ha javulna a tárgyalások hangulata – legalábbis ez derült ki Abdullah Gül török külügyminiszter az EU Observernek adott minapi interjújából. Hiába azonban az állítólagos jó szándék, a gazdasági fejlődés, a törvények – például a szólásszabadságot erősen korlátozó 301-es cikkely – finomítása, Ankara képtelen megoldani a ciprusi csomót. De Nicosia is hajthatatlan. Mint a ciprusi kormány külügyminisztere korábban fogalmazott a török EU-tagsághoz való viszonyukra vonatkozó kérdésemre felelve, „egyszerűen paradox helyzet, hogy Törökország olyan családhoz akar tartozni, amelyiknek megtagadja az egyik tagját. Amikor Ciprus vagy Magyarország csatlakozott, mindannyiunknak teljesítenünk kellett bizonyos kritériumokat. Más út nem volt. Úgyhogy az a rossz üzenetünk van Törökország számára, hogy csak akkor lehet tagja az Európai Uniónak, ha elfogadja a közösség által megszabott feltételeket. Ez nem alku kérdése.”
A feszült, bonyolult helyzet ellenére a ciprusiak – mindkét oldalon – elszántak, amit a török városrészben elhelyezett, a falbontást üdvözlő transzparensek is mutatnak. Ez persze már csak azért sem csoda, mert a törökök nagy része a déli, azaz görög oldalon keresi meg és költi el a pénzét.
Biztató jel, mondja érdeklődésünkre a Paphoszban élő Maria Lambru, hogy hamarosan újabb átkelő nyílhat, ezúttal Tillériában, ahol a görög oldalon már építik is a határ felé vezető utat. Az idegenvezetőként dolgozó hölgy azt meséli, Nicosiában most is minden csoportot elvisz a zöld vonalhoz a Ledra utcában, de egyelőre csak álmodoznak arról, hogy milyen szép sétát lehetne tenni keresztül a belvároson, ha nem kellene a város széléig gyalogolni az átkeléshez. Hozzáteszi azonban, „a ciprusiak anynyit csalódtak, hogy reménykedni sem mernek már”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.