Egységes adókulcs Kínában

Véget ért a nemzetközi nagyvállalatok előnyös adózási rendszere Kínában, ahol a parlament múlt hét végi döntésének értelmében egységes adókulcsot vezettek be. Az új, 25 százalékos ráta a hazai és a külföldi tulajdonú vállalatokra egyaránt vonatkozik.

2007. 03. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazai és külföldi vállalatokra egyaránt érvényes, egységes adókulcsot szavazott meg a múlt hét végén a kínai népi kongresszus, mely az eddig jelentős adókedvezményekkel működő külföldi vállalatok adóját 15-ről 25 százalékra emelte, egyúttal a kínai tulajdonú cégek 33 százalékos társasági adóját csökkentette, így egyenlő adózási feltételeket teremtett a nemzetközi és a hazai vállalkozási szférák között. Előzetes számítások szerint az évről évre rekord-adóbevételeket elkönyvelő költségvetés így hozzávetőlegesen 17 milliárd dollárral kevesebbet kasszíroz majd a hazai vállalatoktól, ugyanakkor 5 milliárd dollárral többet kell befizetniük az eddig előnyös státust élvező külföldieknek.
– Ha a korábbi adópolitikát folytatnánk, akkor a hazai tulajdonú cégek versenyképességi szempontból további hátrányba kerülnének – jelentette ki Csin Zsen-Csing (Jin Renqin) pénzügyminiszter, aki szerint az új törvény „az egész kínai gazdaságszerkezetet minőségében javítja, mert egyenlő versenyfeltételeket biztosít”. A külföldiek az 1980-ban meghirdetett „különleges gazdasági övezetekben” eddig összesen 594 ezer vállalkozást alapítottak, és közel 700 milliárd dollárnyi tőkét fektettek be. A kormány az utóbbi évtizedekben tudatos gazdaságpolitikával próbálta a helyes irányba terelni, támogatni és kordában tartani a multik térnyerését az országban. Az 1980-as nyitás óta meghatározták azokat a legfontosabb iparágakat és térségeket, ahol elősegíteni kívánják a külföldi vállalatok letelepedését.
Eltörölték a vegyesvállalatok alapítását gúzsba kötő törvényeket, garanciát adtak egy esetleges államosítás elkerülésére, és engedélyezték, hogy külföldiek is vezethessenek vegyesvállalatokat. Az adókedvezmények rendszere is ekkor született meg: a népi gyűlés döntött a száz százalékban külföldi tulajdonú cégek jelentős mértékű adócsökkentéséről, ha a központilag kiválasztott régiókban és szektorokban, például az energia-, a telekommunikáció- vagy a közlekedési ágazatokban fektettek be. A multik a kínai gazdaság motorját jelentő exportbevételek közel felét adják.

Valutatartalék: új felállás. Az adókedvezmények megvonásáról és a magántulajdon védelméről szóló törvények mellett a kínai parlament döntött arról is, hogy az ezermilliárd dolláros devizatartalékát ezentúl egy önálló intézmény kezeli.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.