Elbocsátás várható, műtétekre várni kell

A krónikus ellátóhellyé alakuló kórházak némelyikében már felmérték, milyen mértékű elbocsátásra lesz szükség az átalakulás miatt. Egyes helyeken hamarosan értesítik a betegeket arról, hogy április elseje utánra tervezett műtétjük elmarad.

Munkatársainktól
2007. 03. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harmincszázalékos elbocsátással jár az átalakulás a Budai Gyermekkórházban. Egyelőre nem tudni, hogy a létszámleépítésre pontosan mikor, milyen formában kerül sor, de az biztos, hogy csökkenteni kell a bérköltségeket – mondta Madarasi Anna. A kórház orvos-igazgatója hangsúlyozta, az új struktúrához „beteganyagot” kell gyűjteniük, várhatóan ez az intézmény rendelőintézetében fogadott gyermekekből áll majd össze, akiknek jelenlegi aktív gondozása rehabilitációs ellátásként is megoldható lesz. Az április 1-je utánra előjegyzett műtéteket lemondja a kórház. Ugyancsak a személyzeti feltételek megteremtése az elsődleges feladat a kapuvári Lumniczer Sándor Kórház és Rendelőintézetben, igaz, itt egyelőre arra próbálnak megoldást találni, miként lehetne megtartani az aktív osztályok dolgozóit. A rehabilitációs ellátás minimumfeltételeinek betartása a mostani feltételekkel lehetetlen – mondta Benedek Zoltán. A mintegy kétszázmillió forintos adóssággal küszködő intézmény főigazgatója hozzátette, óriási az elkeseredettség a lakosság és a kórház dolgozói körében, noha számos ígéretet kaptak a szaktárcától. Persze azt sem tudni, hogy az átképzések, a járóbeteg-forgalom erősítésének, a mentőszolgálat fejlesztésének ígéretéből mi valósul meg.
A zirci kórházban is szomorúan vették tudomásul, hogy a miniszteri döntés értelmében megszűnik az aktív ellátás. – Több mint egy évig harcoltunk, hogy megmaradjon intézményünkben a gyógyító munka – közölte Horváth Sándor főigazgató, hozzátéve, nem tudnak mást tenni: krónikus szakkórházzá alakulnak. Most az előkészületi, engedélyeztetési munkákkal foglalkoznak. Horváth Sándor elmondta, elbocsátásról nincs szó az esetükben, mert eddig is orvoshiánnyal küzdöttek, de az elképzelhető, hogy néhány orvos – az aktív ellátás megszűnése miatt – magától hagyja el az intézményt.
Szalai Mária, a sümegi városi kórház-rendelőintézet orvos-igazgatója a miniszteri döntésről elmondta, intézményükben mindig is folyt aktív és krónikus pszichiátriai ellátás. Szerinte a megyében máshol nem is adottak erre a lehetőségek. – Molnár Lajostól mégis a veszprémi kórház kapta meg a 75 aktív pszichiátriai ágyat, viszont nekik nem volt szándékukban ilyen osztályt működtetni – jegyezte meg. Így a veszprémi kórház átadja nekik az aktív pszichiátriai ágyakat, és minden az eddigiek szerint mehet tovább. Ezt a megyei közgyűlés már jóvá is hagyta.
Szerettük volna megtudni azt is, milyen intézkedéseket terveznek a budapesti Szent Rókus Kórházban és a nagykőrösi városi kórház-rendelőintézetben azok után, hogy ott megszűnik az aktív ellátás, de Domján Gyula, a fővárosi kórház főigazgatója betegállományban van, míg Harsányi Zsolt, a nagykőrösi intézmény vezetője szabadságát tölti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.