Esztus

SZÓLÓ

Lőcsei Gabriella
2007. 03. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az iraki háború elleni békés tüntetésen, 2003. február 15-én jegyeztem meg magamnak azt a harsány, céltudatos ifjú nőt, aki a budapesti menetet egy teherautó platójáról irányította. Két nappal később a rendőrségi hírekből arról értesültem, hogy a fővárosban a lakásán megfojtottak egy harminchárom esztendős evangélikus lelkésznőt. Ha a Magyarországi Evangélikus Ifjúsági Szövetség nem postázza címemre Andorka Eszter emlékkönyvét (a címe: Vigasztaljátok, vigasztaljátok népemet!), tán soha nem tudtam volna meg, hogy a bűnügyi információ ugyanazt a személyt rejti, akit a rendőri atrocitásokat leszámítva oly kedvemre való tömegdemonstráción megpillantottam. Ha barátai és pályatársai nem gyűjtik öszsze s rendezik könyvvé elképesztően gazdag és sokszínű szellemi hagyatékát, prédikációit, teológiai tárgyú tanulmányait, gyermekek számára gyártott színdarabocskáit meg a róla szóló írásokat, fogalmam sem lett volna róla, hogy valójában ki volt az a gyermekeimmel egykorú lány, akit Leuventől Apácáig, Bielefeldtől Dunaharasztiig mindenki Esztusnak szólított.
Az emlékkönyv árából származó teljes bevételt a mozgássérült és nem mozgássérült hátrányos helyzetű emberek együttélésének otthont adó Esztus-ház megvalósítására fordítják, azaz az elesettekért – vakokért, állami gondozottakért, szeretetlenségben élőkért – szünet nélkül munkálkodó Andorka Eszter meg nem valósított álmait teljesítik be. A mintegy négyszázötven oldalnyi színes kiadvány azonban másra is képes, a keresztény ember olyan lehetőségeit villantja fel olvasói előtt, amelyekkel a hagyományos liturgikus keretek közt nemigen találkozhatunk.
A kiváló szellemi képességekkel megáldott, boldog családi körben felnőtt Andorka Eszter, aki élete első húsz évében nem sokat látott a szenvedésből, gonoszságból, nyomorúságból, azért akart lelkész lenni, hogy felebarátai életén segítsen. Ha kell, pénzzel, tanáccsal, munkával, odafigyeléssel, mindennel, amit magából adni tud. Politikai feladatokban is kipróbálta magát, aztán mégis megmaradt a magatehetetlen betegeknél, a „mágyósoknál” – az állami gondozottak nevezik magukat így. Híd akart lenni a többségi és a kisebbségi társadalom között. Sok más mellett az állami gondozottak ügyének szószólója s harcosa lett. „A mágyós munka célja – írta – a teljes asszimiláció, elérni egy olyan állapotot, amikor már nem vagyunk sem segítők, sem nevelők, sem mágyósok, hanem barátok vagyunk. Egymáshoz asszimilálódunk, nem az állami gondozottak mihozzánk…” Merész álmaival olykor a frászt hozta munkatársaira, aztán végül közösen mégis összehozták azokat a lakásokat, amelyek az állami gondozásból kikerült fiúknak adtak otthont. Egy-két gyermeknek Esztus hivatalosan is a nevelőszülője lett, fogadott fiait a legszemélyesebb életébe is befogadta. Ha ismerősei figyelmeztetni próbálták, mekkora veszéllyel járhatnak vállalásai, Esztus azt válaszolta nekik: kereszténynek lenni anynyit jelent, mint kockázatosan élni.
Rázós akciói közben könyvtárnyi irodalmat olvasott össze, Paul Tillichnek a hagyományos kereszténység és a modern kultúra kapcsolatára rávilágító műveit tanulmányozta, Kierkegaard-ral foglalkozott „nem középiskolás fokon”, másoddiplomát szerzett. E sorok íróját, a laikus római katolikust a pünkösd reményéről írt dolgozata ütötte szíven. Az életveszélyben lévő kis nyelvekről szóló írásában arra emlékezteti a keresztény egyházakat, hogy az apostolok megtalálták a választ a nyelvi problémák megoldására.
Egyik kedves ismerőse, Kézdy Pál Andorka Eszter lelkésszé szentelését idézi fel az emlékkönyv lapjain. A váratlan pillanatot, amikor a Deák téri templomban a Lutheránia énekkar helyett vérpezsdítő cigány zene szólalt meg, Esztus fogadott fiai énekeltek, zenéltek: „Megátkoztál, meg is vertél, örök csavargóvá tettél…” Ez a zene szétfeszítette a megszokott kereteket, írja Kézdy Pál. Reményt is adott: Esztus az elnyomottakért folytatott munkájával, forradalmi teológiai gondolataival az egyház megszokott kereteit fogja feszegetni…
Hét évre rá a halál olyasvalaki kezétől érte Andorka Esztert, akit a társadalom peremére szorultak iránti „kockázatvállalásai” során ismert meg, alaposan. Akik közvetlen közelről látták kurtára szabott, tevékeny, lázas életét, tudják, hogy nem arra a tragikus februári estére kell emlékezniük azoknak, akik ezt a különös lelkészlányt meg kívánják örökíteni, amikor ajtót nyitott, teát is főzött gyilkosának. Hanem a reményre, hogy a kockázatvállaló modern szentek csakugyan szét tudják feszíteni, meg fogják újítani a keresztény egyházak hagyományos kereteit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.