Harminc éve szárnyal a grúz Sólyom

2007. 03. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Immár harminc éve, hogy bemutatták a szovjet filmművészet mára klasszikussá vált alkotását, a Miminót. Georgij Danyelija filmje 1977-ben rögtön első díjat nyert a moszkvai szemlén, s a kis grúz faluból indult pilóta, becenevén Mimino (Sólyom) azóta sem hagyja közönyösen a nézőket. A posztszovjet térségben a középnemzedék mindenhol szívesen dúdolja a tragikomédia kicsiny madárkáról szóló fődalát, „csito-grito csito-margalito da”, kívülről fújják Mimino (Vahtang Kikabidze) és Ruben (Frunzik Mkrticsjan) szállóigévé vált szlogenjeit.
A történet egyszerű. A csodálatos grúz hegyek között egy helyi helikopterjáraton dolgozó Mimino többre vágyik, és ezt a vágyat csak erősíti a találkozás a nemzetközi járatot vezető osztálytárssal, akinek Tu–144-esén teljesít szolgálatot egy csinos légiutas-kísérő. Larisza Ivanovna megdobogtatja Mimino szívét, aki Moszkvába indul, hogy megpályázza az átsorolást. Ott öszszetalálkozik az örmény sofőrrel, Rubennel, s néhány nap alatt elverik az összes pénzüket. A szovjet időket jól jellemző kalandokon esik át a két jó barát, míg végül az elkeseredetten hazatérni készülő Miminón egy befolyásos csinovnyik segít, s „Valiko” elindulhat meghódítani a világot. A nyitott és jószívű Mimino azonban csak csetlik-botlik, nem igazán érzi otthon magát a nagyvárosok forgatagában, s honvágytól gyötörve hazatér Telaviba.
„Ma már kevesen hiszik, de a Mimino lényegében forgatókönyv nélkül készült, s történet vázát az improvizáló színészek öltöztették fel” – emlékezik Danyelija, aki bevallása szerint az elmúlt harminc évben egyszer sem nézte újra a filmet. „Enélkül is emlékszem minden jelenetére” – mondja a rendező, felelevenítve, hogy a bemutatón egyáltalán nem ott nevetett a közönség, ahol arra a készítők számítottak. A főszereplő, Vahtang Kikabidze három évtizede nem gondolta volna, hogy a filmből igazi klasszikus lesz, s már a bemutató után levelek özönét zúdítja rá a hálás publikum. A borítékokon csak az állt: „Tbiliszi, Mimino”. A legtöbben pénzt kértek. „Valiko, te igazi férfi vagy, ezt a kérést nem utasíthatod vissza!” – állt a levelekben. „S Mimino az igazi férfi megtestesítője lett egy ilyen figurákban nem igazán bővelkedő korban” – fogalmaz Kikabidze, hozzátéve, hogy a film jóval filozofikusabb annál, hogy csupán komédiaként értékeljük.
Danyelija nem különösebben ünnepli a jubileumot, mondván, készített 17 filmet, s ha minden évfordulót megülne, az egészsége bánná. Pedig lenne hol, hiszen a filmet több mint száz étterem neve idézi a posztszovjet térségben. A hősöknek Moszkvában szobrot is kívántak emelni, azonban az utolsó pillanatban az önkormányzat illetékes bizottsága elutasította a tervet. Állítólag hódolói túl jó helyet néztek ki Miminónak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.