Hevesi recept az OCÖ-nál?

Telefonon zaklatják MSZP-s tisztségviselők az új Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) lungo dromos képviselőit, hogy az elnökválasztás előtti pillanatban átcsábítsák őket a másik térfélre – állította a területi és országos kisebbségi választásokon győztes civil szervezet tegnap.

Joó István
2007. 03. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tét nem kevesebb, mint hogy az önkormányzat mai alakuló ülésén Farkas Flórián, a Lungo Drom első embere négy év után visszaszerzi-e az OCÖ-elnöki tisztséget a kormány által nyíltan támogatott Kolompár Orbántól. Eddig úgy látszott, biztos Farkasék győzelme. A Lungo Drom ugyanis a március 4-i elektori választásokon 28 mandátumot szerzett az új önkormányzatban, szemben a rivális Magyarországi Cigányszervezetek Fórumával (MCF), amely csak 25-öt. „Nem engedhetjük meg, hogy az Egerben történt események megismétlődjenek” – közölte lapunkkal Farkas Flórián, arra célozva, hogy a Heves Megyei Közgyűlés egyik fideszes tagja nemrégiben elárulta pártját, s szavazatával az MSZP kezére játszotta a megye vezetését. Tegnap a Lungo Drom egyik önkormányzati képviselője közölte, hogy függetlenként kíván dolgozni.
*
Várható volt, hogy az OCÖ mai alakuló ülése előtt lesznek átcsábítási kísérletek. Annál is inkább, mivel Farkas Flórián szövetségesekként nyert meg baloldali roma szervezeteket, prominenseket is. Lapunk úgy tudja, mégsem igazolódik, hogy Farkas Flórián azon baloldali hívei, akik a Lungo Drom listáján jutottak be az OCÖ-be március elején, gyenge láncszemek lennének. Ugyanis az elmúlt négy év balliberális kormányzati romapolitikája és a Kolompár Orbán fémjelezte korábbi cigány önkormányzat eredménytelensége, pénzügyi és személyi botrányai nem múló csalódást okoztak az érintett képviselőkben (ahogy a cigány etnikum széles tömegeiben is).
Többek között az egyik nagyváros MSZP-s potentátja emelte föl a telefont annak érdekében, hogy a Lungo Drom szövetség egyik hívét átszavazásra buzdítsa. A megkörnyékezett politikus nem vállalta, hogy fölfedje kilétét, de jelezte lapunknak, semmiképpen nem adja Kolompárra a voksát. Elmondta, a helyzet kísértetiesen emlékeztet 2002–2003 fordulójára, amikor az MSZP akkori legfőbb romafelelősei, Kósáné Kovács Magda és Lévai Katalin igyekeztek Teleki László romaügyi államtitkáron keresztül nyomást gyakorolni az akkor mandátumot szerzett képviselőkre, hogy elérjék a fideszes honatya, Farkas Flórián leváltását. Ismert, hogy ez akkor sikerült is: a Demokratikus Roma Koalíció hatalomra segítette Horváth Aladárt, a Roma Polgárjogi Mozgalom elnökét, akinek OCÖ-elnöksége azonban pünkösdi királyságnak bizonyult. Kolompár Orbánék, rövidesen elárulván őt, elmozdították. Attól kezdve négy éven keresztül dúlt a baloldali cigányok önkormányzaton belüli belháborúja. Ezért sikerült a Lungo Drom elnökének soraikból is tagokat verbuválni egy „pártokon átívelő” érdekvédelmi szövetségbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.