Több mint félmillió forintot emelt le a Magyar Kereskedelmi Bank (MKB) egyik ügyfelének számlájáról inkasszó címén. Az érintett DS Budapest Kft. januári bankszámlakivonatán vette észre, hogy egy végrehajtó 540 ezer forintos inkasszót érvényesített számlájáról. Az ügyletről annyi szerepelt a kivonaton, hogy Zoltán Levente a végrehajtói törvény bizonyos paragrafusa alapján adósság és perköltség címszó alatt kérte az összeg leemelését, mégpedig az Epos-Megapower Kft. tartózásaként. Az Epos Megapower nevű társasággal a DS Budapest Kft.-nek soha semmilyen kapcsolata nem volt.
Személyes megkeresésünk során az MKB ügyintézője úgy nyilatkozott, hogy az egyetlen tájékoztatás, amit a bank ilyen esetben adhat, az a havi bankszámlakivonat, náluk más dokumentum nem található. Mint mondták, ha az inkaszszót kezdeményező jogszabályra hivatkozik, a banknak semmilyen felülbírálási lehetősége nincs. Ezt követően azt tanácsolták, hogy forduljunk a végrehajtó irodához. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete ugyanakkor arról tájékoztatta lapunkat, hogy mindkét banknak – amelynél az inkasszó igényét benyújtották és teljesítették – ellenőrizni kellett volna a jogosult igényét igazoló végrehajtható okiratot. Az MKB tájékoztatása szerint amennyiben az inkasszót végrehajtási eljárás során a bírósági végrehajtó nyújtja be, a fizetési megbízást a bank csak formai szempontból jogosult és köteles ellenőrizni. Formai szempontból azonban az nem felelhetett meg, hiszen nem egyezett meg az adós neve, illetve a bankszámla fenntartójának tulajdonosa.
Az ügy felgöngyölítése során kiderült, hogy az Epos Megapower Kft. adószáma 2002. január 11-én úgy változott, hogy azonos lett a DS Budapest Kft. adószámával, amelyhez a DS Budapest egy évvel korábban jutott hozzá. A végrehajtó elismerte, hogy nem a DS Budapest Kft. az adós, és rövid időn belül visszautalta a pénzt. Ennek nyomán azt gondolhatnánk, hogy a végrehajtó azért kérhette a DS Budapest számlájáról az Epos Megapower adósságának végrehajtását, mert az adószám alapján lekért cégkivonaton a DS Budapest Kft. szerepelt. Nem egészen ez történt, mert az adószám alapján a végrehajtó az Epos Megapover cégkivonatát vette alapul, amelyen valamilyen okból a DS Budapest bankszámlaszáma szerepelt.
Annak kiderítésére, miként fordulhat elő, hogy két cég azonos adószámon szerepel a cégbíróság cégkivonatán, s ráadásul miként kerülhetett a DS Budapest bankszámlaszáma az Epos Megapover cégkivonatára, megkerestük az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalt (APEH), illetve a Fővárosi Cégbíróságot. Az APEH tájékoztatása szerint az állami adóhatóság a jogi személyeket és a jogi személyiséggel nem rendelkező egyéb szervezeteket adószámukon tartja nyilván, s minden egyes szervezetnek külön adószámot állapít meg, tehát mint közölték, nem fordulhat elő, hogy az adóhatóság saját nyilvántartásában különböző szervezetek ugyanazon adószámmal rendelkezzenek.
Ennél meglepőbb válaszokat kaptunk viszont a cégbíróságtól. A szervezet vezetője, Könnyűné Mondok Edit úgy nyilatkozott: a cégbíróság csak 1998-tól áll összeköttetésben az APEH-hel, addig az adószámot az ügyfél jelentette be. Mint mondta, ez esetben is ez történt, s ennek megfelelően a cégbíróság ellenőrzés nélkül távolította el a jó adószámot, és jegyezte be az ügyfél által közöltet. Tehát – mondta Mondok Edit – az ügyfél és a cégbíróság egyaránt tévedett. Mindazonáltal a cégkivonat szerint az adószámot 2002. január 11-én jegyezték be, s még aznap bejegyeztek egy újabbat is, anélkül, hogy az elsőt törölték volna. Így valószínűleg elsősorban a cégbíróság hibázott – legalábbis ami az adószámot illeti. Mert a DS Budapest bankszámlaszámának feltüntetése az Epos Megapower cégkivonatán már az MKB Bank figyelmetlenségén múlhatott. A cégbíróság vezetője elmondta: a bankszámlaszámot, amit a bank köteles átküldeni a cégbíróságnak, 2001-től kell nyilvántartani a cégkivonaton. Mivel a DS Budapest Kft. számlaszámát az MKB az Epos Megapower céghez jelentette be, kijelenthető, hogy a bank is tévedett. A pénzintézet elvileg nem az adószám, hanem a cégjegyzékszám alapján jelenti le a számlaszámot a cégbíróságnak. Az inkasszó miatt felszínre kerülő tévedéseket a bank egyébként igen gyorsan korrigálni igyekezett, hiszen az ügyfél bejelentését követően, már január elején kérte a cégnyilvántartásban a számlaszám átvezetését a DS Budapest Kft.-hez.

Újabb csapás érte a rács mögött ülő Kiss László óbudai polgármestert