Kína a szabad piac felé tart

Tízévi előkészítés után Pekingben a parlamenti ülésszak záróakkordjaként törvényben rögzítették a magántulajdon jogi védelmét. A háromezer tagú országos népi gyűlés 52 ellenszavazattal elfogadott új rendelkezése szerint a termőföld azonban továbbra is állami tulajdonban marad.

2007. 03. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az illetékesek szerint a törvényt az ország megváltozott társadalmi és gazdasági viszonyai indokolták. Azt ugyanis még a kormány is elismerte, hogy Kína jövője nagyban függ a külföldi beruházók, a nagyvállalatok és a magánszektor gazdasági fejlődésétől, így közvetve az ázsiai ország tulajdonjogi viszonyaitól is. E téren pedig az évekig húzódó társadalmi párbeszéd ellenére az 1949-es kommunista hatalomátvétel óta mindeddig komoly változás nem történt.
A törvénytervezetnek a társadalmi kongresszus előtti megmérettetés után a heves törvényhozási vitákban is meg kellett állnia a helyét. Ez nem volt könnyű feladat. A kínai kormány ugyanis igen nehezen volt aktivizálható a magánosítás kérdésében, állítja Li Ping (Li Bing), a gazdák földtulajdonlásáért küzdő egyik független jogászi testület vezetője. Kormányzati jóváhagyás nélkül azonban nem lehetett új szabály, Peking pedig sokáig nem bizonyult konstruktívnak az ügyben. Bár a kommunista vezetés tisztában volt azzal, hogy a korábbi tulajdonjogi viszonyok reformokra szorulnak, attól tartott, hogy az emberek túlzott lelkesedése nemhogy a változás javát szolgálja, hanem veszélybe sodorja az ország fejlődését és a társadalmi stabilitásra nézve is komoly gondokat okozhat, derült ki Csiang En-zsu (Jiang Enzhu) kormányszóvivő nyilatkozatából.
Az új szabályozás ellenzőinek táborát erősítette a marxista kínai közgazdász, Gong Hszüan-tiau (Gong Xiantiau) is, aki nemrég nyílt levélben fogalmazta meg ellenvetéseit. Mint az International Herald Tribune-ban is idézett írásból kiderül, Gong Hszüan-tiau szerint az új szabályozás sértené Kína alkotmányát, amiben pontosan rögzítették a szocialista közös tulajdon szent és sérthetetlen voltát. A magánosítást támogatók erre a felvetésre úgy reagáltak, hogy az új szabály bevezetése nyomán tapasztalható visszaélések korántsem a törvény, sokkal inkább a kormány hibái lesznek, hiszen a büntető törvénykönyv szabályai erre is vonatkoznak. A kérdés csak az, hogy a vezetés mit tesz a megfelelő és kívánt szabályok megalkotása érdekében.
A januárban életbe lépő törvény, noha megőrzi az állami tulajdon elsődlegességét és gazdasági befolyását az agrárszektorban, rendezi a gazdák haszonbérleti szerződéseinek kérdését. Ez utóbbi jelentős kihatással lehet az önkormányzatok jelenlegi gyakorlatára nézve is. Vidéken gyakori jelenség, hogy a pénzszűkében lévő önkormányzatok szükség esetén más célokra hasznosították a mezőgazdasági alkalmazásban lévő földeket. Az új szabályozás a gazdák földtulajdonlási igényeire való tekintettel szünteti meg ezt a gyakorlatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.