Néhány hónapja azt ígérték, hogy az elmúlt években lefolytatott gazdasági konzultáció eredményeit ismét áttekintik, ezek alapján újabb javaslatokat készítenek majd. Azóta nagy a csend. Úgy tűnik, ez az ígéret mintha feledésbe merült volna…
– Nem felejtettünk el semmit, dolgozunk a gazdasági program frissítésén, jelenleg a szakmai előkészítő munka folyik. A Fidesz májusi kongresszusáig ez a munka befejeződik, akkorra már újabb javaslatokat tudunk letenni az asztalra.
– A parlamenti szakbizottságok kormánypárti többsége a múlt héten lesöpörte az asztalról azokat az indítványokat, amelyekkel önök a költségvetés körüli manipulációkat szerették volna megakadályozni. Előre lehetett sejteni, hogy az az előterjesztés, amelyik börtönbüntetéssel sújtotta volna az államháztartási adatokkal trükköző politikusokat, köztisztviselőket, nem megy át a rostán. Ugyanakkor a többi pontban Kóka János az önökéhez hasonló elképzeléseket fogalmazott meg. Számítanak az SZDSZ támogatására?
– A költségvetési bizottság szabad demokrata tagjai, Hankó Faragó Miklós és Gegesy Ferenc bent sem voltak a teremben akkor, amikor a Fidesz közpénzügyi csomagjáról zajlott a szavazás. Amikor januárban beterjesztettük javaslatainkat, már látható volt, hogy a kormánypártok nem fogják támogatni azokat. Ha valóban az lett volna a céljuk, hogy a költségvetési folyamatok átláthatóbbak legyenek, elfogadták volna az előterjesztésünket. Azt a hitelvesztést próbáltuk helyreállítani, amit az elmúlt évek költségvetési trükközései, manipulálásai, hamis adatközlései okoztak az egész országnak. Sajnos általánosnak mondható, hogy az ellenzéki javaslatokat rendre elutasítják.
– Azért ez nem minden esetben igaz. Az elvárt adóval kapcsolatos kérésük például meghallgatásra talált. Korábbi szándékát a kormány felülvizsgálta, és úgy döntött: nem kell kifizetni az idei év első két hónapjára az Alkotmánybíróság által megsemmisített elvárt adót.
– Egy alkotmánysértő törvényt visszamenőlegesen sem lehet érvényesíteni, ezért is javasoltuk, hogy még két hónapra se kelljen a vállalkozásoknak kifizetniük az elvárt adót. Örülünk, hogy javaslatunkat elfogadta a kormány, hiszen ezzel a lépéssel a hazai vállalkozások mentesülnek egy törvénytelen adó megfizetése alól.
– E döntésért „cserébe” várható-e az, hogy a Fidesz is támogatja majd Kóka János önökével szinte megegyező javaslatait, ha azok a parlament elé kerülnek?
– Nem tudjuk még, miről szól Kóka János csomagja. Megnézzük, mit tartalmaz az előterjesztés, és utána döntünk: támogatjuk-e vagy sem. Mi nyitottak vagyunk egy kompromisszumos megoldásra a költségvetési trükközés büntetése ügyében. Ennek fontosságát egyébként jól mutatja a Nosza jogászegyesület és a Társaság a Szabadságjogokért Egyesület legfrissebb felmérése. A két társaság azt vizsgálta meg, hogy a minisztériumok mennyire tartják be az elektronikus információ szabadságáról szóló törvényt. A Pénzügyminisztérium a felmérés szerint nem tartja be a rendelkezést, azaz továbbra sem ismertek bizonyos költségvetési adatok és előrejelzések.
– Ez azt jelenti, hogy továbbra is titkosak a közérdekű adatok?
– Igen. Csak egy példát mondok. Legalább fél éve levelezem Pukli Péterrel, a Központi Statisztikai Hivatal elnökével a gazdasági növekedés adatairól. A hivatal ugyanis már háromszor módosította a GDP-elszámolás szabályát. Így igen nehéz összemérni a jelenlegi növekedési adatokat a korábbi évek számaival, ezek ugyanis – hiába kértük – a mai napig nem állnak rendelkezésre. Összemérhetetlen adatok halmaza kezd kialakulni, körtét hasonlítunk össze almával, ami zavarja a tisztánlátást.
– A fogyatékossággal élők adófizetési kötelezettségéről szóló javaslatuk ugyancsak elbukott, így a jövőben csak olyan mozgáskorlátozottaknak nem kell fizetni súlyadót, akiknek a nevén van a gépkocsi. Hány embert érint hátrányosan ez a rendelet?
– Becsléseink szerint 60-70 ezer fogyatékossággal élő polgárt. Az új szabályozás szerint most már annak a házaspárnak is súlyadót kell fizetnie, ahol például a feleség rokkant, és a férj vezeti az egyébként rokkantszállításra kiépített autót. Azért kell évente 30-40 ezer forintot fizetniük, mert nem a fogyatékos ember nevén van a gépkocsi.
– Változtatnának azon a szabályon, amelyik előírja: a cégeknek nyújtott állami és uniós támogatások után az áfát azonnal be kell fizetni. Mennyi időt kell várnia a fizetésre egy vállalkozásnak?
– Minimum fél évet, ennél gyorsabb átfutási időre még nem volt példa. Nem ritka azonban az sem, hogy a kiértesítés és a kifizetés között több év telik el. Erre az időszakra a vállalkozásnak kell megfinanszíroznia támogatása áfáját, ami egyáltalán nem kis tétel egy beruházásnál.
– Miért szüntetnék meg a nem kormányzati intézmények – Országgyűlés, Alkotmánybíróság, bíróságok, ügyészségek – kötelező tartalékolásra vonatkozó kötelezettségét? Ez nem mutat a felelőtlenebb költségvetési gazdálkodás felé?
– A kötelező maradványképzés Draskovics Tibor pénzügyminisztersége alatt vált tömegessé az állami intézményeknél. Ez is egy a Gyurcsány Ferenc által is elismert trükkök százaiból, ezzel ugyanis felül lehet írni a parlament döntéseit. Amit az Országgyűlés odaítélt egy adott tárcának, közintézménynek, azt az összeget kapja meg az adott szervezet. Ha a kormánypártok érdemi vitát folytatnának velünk, akkor kompromisszum születhetne e kérdésben is.
– Hogyan értékeli az ön párttársa, Szájer József kijelentését, amely szerint helytelen volt, hogy fideszes képviselők támogatták Simor András kinevezését a jegybank élére?
– Ha azt gondoljuk, hogy mentesek vagyunk az előítéletektől, és tárgyilagosan tudunk döntéseket hozni, akkor ebben az ügyben tartózkodással és igennel lehetett szavazni. Így is tettünk. Simor András kijelentette, hogy folytatni kívánja a jelenlegi monetáris politikát: az árstabilitást tartja a legfontosabbnak, és megőrzi a jegybank függetlenségét. Ha ettől eltér, megvonhatjuk tőle a bizalmunkat. Egy ok szólt ellene, hogy egy hiteltelen, hazug miniszterelnök jelölte. Ezt a problémát viszont nem a jegybanktörvényen kell számon kérni. Az ország érdeke az, hogy a jegybank működjön, akkor is, ha egy alkalmatlan ember a miniszterelnök.

Illegálisan gyűjtötte a színesfémet a guberáló, milliókat keresett