Az amerikai szenátus szerdán hajszállal ugyan, de elvetette azt a republikánus javaslatot, amely törölte volna az iraki kivonulásra dátumot szabó demokrata kiegészítést egy rendkívüli (124 milliárd dolláros) védelmi költségvetési törvényjavaslatból. A megmentett kitétel értelmében jövő márciusig ki kell vonni a csapatokat Irakból.
A demokraták ezzel már a törvényhozás felsőházában is sikert arattak törekvésükkel: múlt héten a kongresszus szavazta meg a költségvetési tervezetet úgy, hogy annak feltételéül 2008. augusztusi kivonulást szabott meg.
Az ügy ezzel azonban még távolról sem ért véget. A törvénytervezet egészéről a hét hátralevő részében szavaz a szenátus, és kétharmados elfogadásához sok republikánus szenátor szavazatára is szükség lenne. Csak ilyen arányú – és ezért utópisztikusnak ítélt – támogatás vehetné elejét annak, hogy George W. Bush elnök ígéretéhez híven megvétózza a törvény életbe léptetését.
A republikánusok szenátusi csoportjának vezetője csak annyit mondott, hogy a kiegészítés lényegében megadási dátumot szab az Egyesült Államoknak Irakban, míg John McCain szenátor, 2008-as elnökjelölt-aspiráns úgy foglalt állást: a döntés „azt üzeni a felkelőknek, hogy érdemes kitartani, míg a bagdadi kormánynak pedig azt, hogy magatokra fogunk hagyni titeket”.
Bush tegnap az iraki háborús ügyekbe való beavatkozással vádolta a demokratákat, és szemükre vetette, hogy a korai kivonulásnak katasztrofális következményei lehetnek az Egyesült Államok és Irak számára is.
Üstökös a jobboldalon. Rudolph Giuliani (31 százalék) és John McCain (22 százalék) mögé harmadiknak sorolt az esetleges 2008-as republikánus elnökjelölt-aspiránsok népszerűségi versenyében Fred Thompson korábbi szenátor 12 százalékkal. Népszerűségének oka: egyrészt civilben az NBC Törvény és rend című műsorát vezette, másrészt a konzervatív szavazók olyasvalakire várnak, aki igazán képviseli értékeiket. (Z. G.)

Szijjártó Péter: Új gázerőmű építéséről és magyar kőolajmező feltárásáról állapodtunk meg Törökországgal