Kolompár kiált Farkast

Joó István
2007. 03. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Naiv voltam, azt hittem, nyolc osztály felett és büntetlen előélettel is lehet valaki az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) elnöke – emlékezett vissza Horváth Aladár, a Roma Polgárjogi Mozgalom vezetője saját, 2003-beli pünkösdi királyságára. Arra, amelyet hetek múlva az egyik addigi szövetséges, Kolompár Orbán döntött meg szorosabb híveivel. Így lett király Kolompár idén márciusig. Pedig négy évvel ezelőtt a baloldali cigány kisebbségi szervezetek koalíciója eredetileg Horváth Aladárt segítette hatalomra. Ezért aztán a puccs illata sohasem oszlott szét egészen a cigány önkormányzat Dohány utcai székházában. Az elűzött „barna párduc” emberei, nem kevésbé a Teleki László akkori romaügyi államtitkár által toborzott társaság, a háttérből tucatszor próbálta leváltatni Kolompárt. Baloldali romák a baloldali romát, négy áldott éven keresztül. Március 13-án lezajlott (avagy félbeszakadt) egy minden bizonnyal megismétlésre szoruló OCÖ-alakulóülés. A Lungo Drommal, Farkas Flórián civil szervezetével szövetségben mandátumhoz jutott id. Kozák János a helyszínen állva át az ellenoldalra, elősegítve ezzel saját, több mint szabálytalan körülmények közötti elnökké választását. Megválasztói a négy éven át civakodó, de 2006 végére Kolompár zászlaja alatt ismét egységesülő baloldali romák voltak. Ezt követően bukkant elő újfent a büntetlen és büntetett előélet kérdése. Újdonsült OCÖ-elnökként ugyanis id. Kozák elismerte a rádióban – hála egy hallgatói telefonnak –, hogy börtönviselt.
Ebből azonban nem az következik, hogy lám, mégiscsak létjogosult fogalom volna a „cigány bűnözés” külön- vagy egybeírva. Hanem az, hogy a roma közélettel, e közélet szereplőinek kiválasztódási folyamatával továbbra sincs minden rendben. Persze Kolompár Orbánék egy percre sem gondolták komolyan, hogy id. Kozákot szilárd hatalomra segítsék. Bizonyára átmeneti figurának szánták őt, hiszen csak vele – akit az elnökséggel kecsegtettek –, illetve a szintén átállt fiával látszott lehetségesnek elütni Farkas Flóriánt attól, hogy ő legyen az OCÖ-elnök. Ez, mondhatni, sorsdöntőnek tűnhetett fel az eddigi elnök számára. Hátha egy nem az ő köreihez tartozó új elnök a székházbeli szekrény- és íróasztalfiókok mélyén kotorászva lendületet adhatna a BRFK és immár a VPOP nyomozásának. A másfél éve rétestésztaként nyúló büntetőeljárás oka ugyanis a cigány önkormányzatnál sorozatosan felbukkanó pénzügyi visszásságok gyanúja.
Kolompárt nem túlzottan szíveli a nagyobbik kormánypárt. Többek között azt nem felejtik el neki a szocialisták, hogy egy-másfél éve felbontotta az MCF és az MSZP közötti választási együttműködési szövetséget. S egy libacsonttal hadonászva állította, a balliberális kormány mindössze ezt hagyja a magyarországi romáknak. Akik többségéhez szerinte – bár ezt később nemigen hangoztatta – sosem érnek „le” a célzott támogatások. A volt OCÖ-elnök tehát időlegesen át akart húzódni középjobbra. De akkor miért szájbőgőzött a szocialista párt az MCF korteszenekarában a legutóbbi helyi, területi és országos kisebbségi választásokon? A március eleji kampányzárón például MSZP-s honatyák voltak a meghívott vendégek. Sőt maga Veres János pénzügyminiszter jelenléte volt hivatott szimbolizálni azt az országos roma pénzesőt, amelyre majd – ötévi aszály után? – akkor kerülhet sor, ha ismét a baloldali civil szervezetek kerekednek felül…
Nos, azért támogatta érvényes szövetség nélkül is a kormány és az MSZP Kolompárékat, mert – a baloldalon – országos bázisa egyedül az MCF-nek van. A maga szempontjából azt is helyesen gondolja a hatalom: a fideszes Farkas Flóriánnak nem szabad megengedni, hogy hivatalos kisebbségi vezetőként állami pénzek elosztója és megkerülhetetlen tárgyalópartner lehessen. Ráadásul Farkas már így is elég tiszteletlen bírálója annak a Gyurcsánynak, aki hatalmas igyekezettel fáradozik a reform és progresszió kibontakozásán. A gyurcsányi progresszió pedig, tudjuk, olyan nemes dolog, amelynek puszta emlegetése elég ahhoz, hogy mondjuk Alsószentmárton színroma, éhséglázadásra hajló lakosságában tartós hastáji teltségérzetet okozzon.
Ám nagy erők megmozdulása ellenére a Lungo Drom választási sikerét hozták a cigány önkormányzati választások. Így érkezett el március 13-a, az alakuló ülés a BM Duna Palotában. Szigeti Péter, az Országos Választási Bizottság elnöke 28 mandátumot osztott ki Farkaséknak, 25-öt Kolompáréknak, majd a választási szervek gyorsan elhagyták a dísztermet. Kezdődhetett az elnökjelölési procedúra. Azon senki nem csodálkozott, hogy a Lungo Drom saját elnökét, Farkas Flóriánt javasolja jelöltnek. Moraj abból keletkezett, hogy az MCF-csoport válaszul nem a vezető, Kolompár Orbán nevét mondta ki, hanem a Lungo Drom listáján bekerült id. Kozák Jánosét. Ő felállt, és azt mondta: „Meglepett az indítvány, de ha bizalom van irántam, hát vállalom.” Ováció az MCF részéről. A lungo dromosok körülvették az áruló szövetségest, kérvén döntése visszavonását. Ekkor történt, hogy körülbelül húsz megtermett, kopaszra nyírt, tetovált, duzzadó izmú „vendég” nyomult előre a közönség soraiból. Rendezkedni kezdtek, némely lungo dromost visszanyomtak a székére, majd átrángatták Geréb urat az ülésterem MCF-fertályára. A roma izomemberek továbbra is tudták, mit kell csinálniuk. Sorfalat álltak a jobboldal előtt, nehogy visszaszerezzék maguknak az MCF újdonsült jelöltjét, míg némelyiküket püfölték, kifelé taszigálták a teremből.
Az alakuló ülést vezető korelnök folyamatosan kiáltozta a mikrofonba, hogy mindenki menjen a helyére, legyen rend, legyen csönd. Aztán, hosszas próbálkozásai kudarcát belátva, berekesztette az alakuló ülést. Ennek hatására, no meg a kidobó-, avagy behajtólegények ösztökélésére Farkasék frakciója elhagyta a választás helyszínét. A húsz vasgyúró pedig példás fegyelmezettséggel és keresztbe font karral elfoglalta Farkasék székeit, hogy a távozottak még csak véletlenül se térhessenek vissza. A volt OCÖ-elnök a megszilárdult új helyzetben szólásra emelkedett, bizonygatva, az addigi korelnök távozásával újabb korelnök léphet hivatalba, akinek közreműködésével az elnökválasztás folytatható. És láss csodát, a teremben maradt frakció – id. és ifj. Kozák János átállásával többségre vergődvén – 27:0 imponáló arányban elnökké tette meg id. Kozákot, a cigányság reménybeli nagy egyesítőjét. Aki már nincs eltiltva a közügyektől.
Feltehetőleg napokon belül kimondja a törvényességi ellenőrzéssel megbízott közigazgatási hivatal, hogy az elnökválasztás érvénytelen. Vicc, de igaz: az MCF-esek szintén az alakuló ülés megismétlésétől remélik, hogy megválaszthatják a véglegesnek szánt országos vezetőt. Már ki is újult az át- és visszacsábítások termékeny időszaka. Kolompár Orbán dörzsölt politikai játékos, ám közéleti szocializációja még nem egészen fejeződött be. Lapunk munkatársát újabban név szerint, fenyegetőleg emlegeti nyilatkozataiban. Korábban már – elnöki beszámoló címén – megrágalmazta e sorok íróját az OCÖ februári búcsúközgyűlésén, azt állítva, hogy kampánykiadványt szerkesztett ellene. Utóbb a Rádió C-ben azt fejtegette, nem szabad megtűrni a Magyar Nemzet újságíróját a romák rendezvényein. A riporter, Joka Daróczi János közberebegte ugyan, hogy ez szegregáció volna, Kolompár azonban erősködött: ki kell közösíteni azokat, akik a cigányságot veszekedősnek állítják be.
De mi van, ha nem Kolompár és a hozzá hasonlók „a” cigányság?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.