Közel százmillió eurót vontak ki

Dénes Zoltán
2007. 03. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két héttel ezelőtt remegtette meg először a befektetők kezét a Shanghai tőkepiac visszaesése, illetve az amerikai jegybank szerepét is betöltő Federal Reserve volt elnökének nyilatkozta. Alan Greespan szerint elképzelhető, hogy az amerikai gazdaság az év vége felé recesszióba fordul. Ezt követően erőteljesen csökkent a befektetők kockázatvállalási kedve, ami nemcsak a feltörekvő, hanem a fejlett piacokon is erőteljes visszaesést okozott. A kelet-közép-európai régióban az előző hét csütörtökén történt először jelentősebb pénzkivonás, azonban a komolyabb mértékű tőkekivonás pénteken indult meg – olvasható a Concore Call brókercég elemzésében. A társaság adatai szerint a hazai piacról az említett első két napon előbb 13, majd 25 millió euró áramlott ki, a hétfői kilencmilliárdos tőketávozás után pedig a következő két napban további mintegy 22-22 milliárd euró kivonására adtak megbízást a befektetők. A legjelentősebb kivonás a Merrill Lynch Emerging Europe részvényalapot érintette, csak ebből közel 220 millió euró távozott a szóban forgó öt kereskedési napon. De több más meghatározó alapból is komolyabb összegek távoztak, ezért az elemzők szerint elmondható, hogy a régió alapjaiból arányaiban szinte kivétel nélkül egységes mértékű pénzkivonás történt.
Február 22-től 28-ig, vagyis egy hét leforgása alatt a fejlődő részvénypiacokról összességében mintegy 615 milliárd dollár távozott. A legnagyobb csapást mégis a globális feltörekvő piaci alapok szenvedték el, ahonnan együttesen 637 millió dollár távozott. Ezen belül az Európa, Közel-Kelet és Afrika (EMEA) régiós részvényalapokból 23,7, míg a latin-amerikai alapokból 44,6 millió dollárt vontak ki.
A Concorde elemzői szerint a jelenlegi helyzetben sok múlik azon, hogy a befektetési alapok mennyire tudják meggyőzni ügyfeleiket arról, hogy a tőkepiaci korrekció csak átmeneti, s a jelenlegi alacsonyabb részvényárak jó beszállási lehetőséget kínálnak. A szakértők ugyanakkor úgy vélik, kulcsfontosságú tényező, hogy az amerikai kisbefektetők az elmúlt időszakokban viszonylag magas profitokat realizáltak, ezért előfordulhat, hogy e pozíciók zárása mellett döntenek, ami újabb eladási hullámot válthat ki.

Egy éve láttunk hasonlót. Legutóbb tavaly májusban tapasztalhattunk ilyen mértékű tőkekivonást, akkor a negatív nemzetközi folyamatokat jelentősen felerősítették a hazai makrokockázatok, vagyis a lassan napvilágra kerülő államháztartási hiány adatok. Ez abból is kitűnt, hogy a Budapesti Értéktőzsde indexe a régióban a legerősebb visszaesést produkálta. Akkor mintegy 170 millió euró távozott a hazai részvénypiacról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.