A Fidesz és a KDNP tavaly október 24-én kérte, hogy az Országos Választási Bizottság hitelesítse a következő kérdést: „Egyetért-e Ön azzal, hogy a háziorvosi ellátásért, a fogászati ellátásért és a járóbeteg-szakellátásért továbbra se kelljen vizitdíjat fizetni?” Az OVB csaknem egy hónappal később, november 21-én utasította el a kezdeményezést. Indoklása szerint az aláírásgyűjtő ív azért nem hitelesíthető, mert a kérdés ellentétes a 2007. évi költségvetési törvény tervezetével. A törvénytervezet egyik melléklete 22 milliárd forintban határozta meg a vizitdíjból és a kórházi napidíjból várható bevételt.
A 2007. évi költségvetési törvény tervezetét a kormány a népszavazási kezdeményezés benyújtása után egy héttel, 2006. október 31-én jutatta el az Országgyűléshez. Az OVB tavaly november 21-én meghozott elutasító döntését az Alkotmánybíróság (AB) ez év március 8-án azzal az indoklással semmisítette meg, hogy a kérelem elbírálásakor a vizitdíjból származó bevételt meghatározó költségvetési törvényt még nem fogadták el. Az alkotmány értelmében viszont a népszavazási kezdeményezés csak akkor utasítható el azon a címen, hogy a költségvetésbe ütközik, ha a költségvetési törvényt az Országgyűlés elfogadta. A törvényjavaslat a parlamenti vitában még változhat, és elképzelhető, hogy a tervezett paragrafusok nem kerülnek be a törvénybe. Az AB ugyanakkor hozzátette: a költségvetési törvénynyel szoros és közvetlen összefüggést mutató népszavazási kezdeményezés nem hitelesíthető. Mindezek miatt az OVB november 21-i elutasító döntését megsemmisítve, az Alkotmánybíróság a héten a bizottságot új eljárásra utasította.
A bírák álláspontja szerint a választási testületnek a megismételt eljárásban azt kell vizsgálnia, hogy a referendumra szánt kérdés közvetlen és szoros összefüggésben
áll-e a hatályos költségvetési törvénnyel. Tekintve, hogy a múlt év november végén még csak javaslatként megfogalmazott költségvetési jogszabályt tavaly december 21-én az Országgyűlés megszavazta, a vizitdíjjal kapcsolatos kérdés most már a költségvetési törvénybe ütközik. Az AB határozata kifejezetten nem tartalmazza azt, hogy a kérdésnek a benyújtáskor vagy az elbíráláskor kell-e ellentétben állnia a hatályos költségvetési törvénnyel. A bírói testület elnöke, Bihari Mihály a döntés után olyan utalást tett, hogy ha a népszavazási kezdeményezés az OVB határozatának meghozatalakor az éppen hatályos költségvetési törvénybe ütközik, a hitelesítés megtagadható.
Az OVB-nek a választójog szerint tizenöt napon belül kell ismét határoznia. A határidőt legfeljebb egyszer, tizenöt nappal meghoszszabbíthatja. A testület az előzményekből ítélve, most már jogszerűen hozhatja meg azt az elutasító határozatot, amelyet tavaly november 21-én még jogellenesen fogadott el.

Menczer: Zelenszkij elmondta, hogy ő is irányítja a Tisza Pártot