Megfigyelték Nógrádi Lászlót

A Mécs-bizottság korábbi megállapításaival ellentétben kiderült, hogy Nógrádi Lászlót, az Orbán-kormány közlekedési és vízügyi miniszterét nem beszervezték, hanem megfigyelték. A Történeti Levéltár többszöri nekifutásra összesen 106 oldalnyi anyagot talált róla: 104-et megfigyelési jegyzőkönyvekből, kettőt pedig egy aláíratlan 6-os kartonból.

Munkatársunktól
2007. 03. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Orbán-kormány egykori közlekedési miniszterét a rendszerváltozás utáni kormánytagok esetleges ügynökmúltját vizsgáló Mécs-bizottság hozta hírbe még 2002 augusztusában. Medgyessy Péter miniszterelnök D– 209-es botránya után a parlamenti testület tíz érintettnek tekintett politikus nevét hozta nyilvánosságra, köztük Nógrádi Lászlóét is. A képviselő az ügyről beszámoló Indexnek elmondta, a 2002-es gyanúsítás után maga is kérte a Történeti Levéltártól, hogy gyűjtsék össze a rá vonatkozó titkosszolgálati dokumentumokat. Az intézmény azonban háromnegyed évvel a Mécs-bizottság kiszivárogtatása után, 2003 májusában azt a választ adta Nógrádinak, hogy a kutatás nem járt eredménnyel, rá vonatkozó adatot nem találtak. A közszereplői státus miatt induló bírósági eljárást megelőzve azonban a közelmúltban Nógrádi László másodszor is kérte a vizsgálatot. A levéltár most 106 oldalnyi dokumentumot ásott elő. 104 oldalt a Nógrádira vonatkozó, 1966 és 1968 közötti III/3-as megfigyelési jegyzőkönyvek tesznek ki. Az egykori pannonhalmi gimnazistát többek között „hitbuzgalmi iratok” terjesztése miatt figyelték, és a Gyorskocsi utcában többször ki is hallgatták. A maradék két oldal egy 1970-es beszervezési karton másolata volt. A szigorúan titkos besorolású 6-os karton minősítését a másolat szerint 2002 augusztusában törölték, vagyis biztosra vehető, hogy Mécs Imréék néhány nap alatt hozzájutottak a papírhoz, és ez alapján sorolták Nógrádit az érintettek közé. A Katonai Biztonsági Hivatal azonban a jelek szerint hosszú ideig nem adta át az egyébként a „beszervezett” aláírását nem tartalmazó dokumentumot a levéltárnak.
Nógrádi állítása szerint őt a hosszas megfigyelés ellenére egyszer gyógyszergyári szakmunkásként próbálták meg beszervezni, amit akkor visszautasított, a katonaság ideje alatt azonban békén hagyták. A 6-os kartont Sziklay fedőnévre 1970. január 12-én állította ki a katonai elhárítás – tehát nem a korábbi megfigyelést végző III/3-as ügyosztály, és a bejegyzés szerint 1971. március 22-én le is zárta, miután az érintett „kérte a kapcsolat megszüntetését”. Nógrádi, aki 1970 októberében leszerelt, a nevére kitöltött 6-os kartonról azt állítja, hogy ahhoz semmi köze. A képviselő szerint a titkosszolgálatok ma már kinyomozhatatlan szándékai alapján készülhetett.
Az üggyel kapcsolatban szerettük volna megkérdezni az időközben már az MSZP színeiben politizáló Mécs Imre véleményét, de a képviselő jelenleg külföldön tartózkodik. Tóth Károly, az egykori Mécs-bizottság szocialista tagja, aki annak idején a vizsgálatokban komoly szerepet vállalt, most röviden annyit mondott: örül annak, hogy bebizonyosodott, Nógrádi László nem működött együtt a III/3-as ügyosztállyal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.