Mélyülő gyermekszegénység

Kerékgyártó T. István
2007. 03. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Annak ellenére, hogy a gyermekszegénység napjaink egyik legsúlyosabb problémája, igazából vajmi kevés történik ezen a területen is. Hiába alakulnak programirodák, a hangzatos elhatározáson kívül (amely szerint merőben másként kell tekinteni a gyermektársadalomra, mint korábban) mindmáig nem születtek kézzelfogható eredmények. Mivel a demográfiai tendencián lehetetlen változtatni, csillagtávolságra kerülünk attól, hogy lehetőleg minél több gyermek kapjon esélyt a normális vagy inkább elfogadható boldogulásra. Noha vannak, akik azt állítják, hogy köznapi fogalmaink szerint a társadalom fele nem szegény, az mindenképp tagadhatatlan, hogy hatvan százalékuk egyre több bizonytalanság közepette – többnyire a végzetes lecsúszástól fenyegetve – éli életét.
Hiszen a gyermekszegénység azért is mélyül, mert épp azokra a leszakadó társadalmi rétegekre kerül még nagyobb teher, amelyek amúgy is roskadoznak saját gondjaik alatt. De ahogyan nem lehet hatásos szociálpolitikát folytatni egy kiadáscsökkentő-bevételnövelő kényszerpályán, ugyanúgy lehetetlen hatásos szegénypolitikát még elindítani is.
Ráadásul az is bizonyossá vált, hogy a gyermekszegénység mérséklése nem a sokszor esetleges kormányzati intézkedésektől függ. Ha hiányoznak a rendszerszerű változások a gazdasági és a társadalmi területen, kár bármiben is reménykedni. Mert épp napjainkra vált közkeletű igazsággá, hogy az iskola önmagában korántsem alkalmas a társadalmi hátrányok megszüntetésére, de még csökkentésére sem.
Ugyanis a magyar oktatási rendszer – ha kimondjuk, ha nem – kezdettől fogva antidemokratikus, hiszen ab ovo növeli a származáson vagy éppenséggel a területi egyenlőtlenségeken alapuló hátrányokat. Így a szegénység mérséklésével egyidejűleg ki kell terjednie a kisgyermekkori szociálpedagógiai fejlesztésre ugyanúgy, mint a napközbeni ellátásra, az adózásra, a lakáshelyzet javítására, az egészségügyi átalakításra. Egészében ugyanakkor nagy szükség van a pénzbeli gyermekellátások növelésére, mert jószerével csak így csökkenhet a szegénységben élő gyermekek száma.
Míg viszont a helyi szociális ellátórendszer működtetése is komoly gondokba ütközik, nem várható más, mint hogy a szegény gyermekek embertelen lakóhelyi és egészségügyi körülmények között kénytelenek vegetálni. A támogatási elvekben is mindmáig a versenyszféra szabályai érvényesülnek, s az uniós pályázatok jelentős része azért nem éri el a kívánt hatást, mert e programokkal olyan szereplőket versenyeztetnek, akik önerőből képtelenek bármiféle megújulásra.
Egy pillanatra sem szabad megfeledkeznünk arról, hogy más a rászorultság és megint más a gyermekszegénység. Elegendő csak abból kiindulni, hogy például a rászorultság valószínűsége közel hetvenszázalékos a háromgyermekes családoknál, ennél több gyermek esetében viszont ez az arány már nyolcvanszázalékos. Miközben egyértelműen igaz, hogy aki szegény családba születik, elkerülhetetlenül maga is örökös szegénységben fog élni. Annál is sürgetőbb a jelenlegi viszonyok radikális átalakítása, mert a gyermekek több mint hatvan százaléka él teljes reménytelenségben, hiszen családjuk számára a napi élelem megszerzése is gondot jelent. Az is megdöbbentő, hogy a gyermekes családok tizenöt százalékában a felnőtteknek nincs semmilyen kimutatható jövedelme. A szegénységi csapda akkor válik megragadhatóvá, ha valaki éppen túllép egy jövedelmi határon: egy-kétezer forintos keresetemelkedéssel könnyen a jóval nagyobb összegű segélyektől lehet elesni. Máskülönben egyre többen vannak azok, akik azért rögzítik egy kedvezőtlen társadalmi pozícióhoz magukat, hogy inkább ne emelkedjenek ki az alacsonyabb keresetűek közül.
A szegénységhez vezető társadalmi tényezők mind az országban, mind a teljes népesség körében lényegében ugyanazok. A gyermekszegénység kiváltó oka a szembetűnően alacsony foglalkoztatás (vagyis kevés keresőre esik sok eltartott), az alacsony iskolai végzettség és szakmai képzettség, illetve a munkanélküliség. Ehhez járul a társadalom mérhetetlenül rossz egészségi állapota és a fogyatékkal élők magas száma. Egyértelmű az is, hogy a magyarországi szegényeknek több mint fele, a gyermeket nevelők 55 százaléka él falvakban. Ettől függetlenül a szegénységet távolról sem lehet romaügynek tekinteni. Amit semmi nem bizonyít jobban, mint hogy a szegény gyermekek mintegy kétharmada, a legszegényebbeknek pedig a fele nem roma származású. Ám minden kétséget kizáró tény, hogy miután az életviszonyokat alapvetően a családban elérhető jövedelmek befolyásolják, a gyermeket nevelő családokban az egy főre eső munkajövedelem a gyermektelen családok hasonló jövedelmének legfeljebb fele-kétharmada. Jóllehet a hiányzó jövedelmeket némiképp pótolják a gyermekek utáni szociális támogatások, de a gyermekeket nevelő és munkajövedelemmel rendelkező család összbevétele kétszerese-háromszorosa a segélyekből élő, gyermekeket nevelő családokénak.
Ugyanakkor egyre gyötrőbb dilemmával szembesülünk a felnövekvő nemzedékek kapcsán is. Mert jelenleg nem kisebb a tét, mint az, hogy egyharmaduk keresőképtelen lesz-e vagy sem. Nap mint nap érzékelhetjük: annak ellenére növekszik a fiatal munkanélküliek száma, hogy idáig valójában minden újabb születési évfolyam aránya folyamatosan csökkent. Miközben a gyermekszegénység elleni küzdelmet az úgynevezett konvergenciaprogram bizonyíthatóan hátráltatja, bár a családi pótlékot sikerült megőrizni, vagy éppenséggel a 18 éven aluliak után nem kell fizetni vizitdíjat.
De az is közismert tény, hogy az iskolázatlan családok gyermekei roppant kevés eséllyel végeznek szüleikhez képest legalább két iskolafokozattal magasabb szinten. S míg a legmélyebb szegénységben élők negyven százaléka még az általános iskolát sem fejezi be, addig a felső jövedelmi tizedbe tartozó családok gyermekeinek közel ötven százaléka érettségizett. Ám már nem csupán az anyagi javak szűkösségéről vagy hiányáról beszélhetünk, hanem sokkal inkább arról, hogy a deprivált (megfosztott) életkörülmények között felnövekvő fiatal generáció előtt végérvényesen elzáródnak azok a lehetőségek, amelyek révén megszabadulhatnának a társadalmi kirekesztés veszélyeitől. Miután szemmel láthatóan korlátozottak munkavállalási lehetőségeik, ezzel párhuzamosan az állampolgári lét más fontos területein sem tudnak előrelépni.
Minél lejjebb megyünk a jövedelmi létrán, annál nagyobb valószínűséggel találkozhatunk leszakadó társadalmi csoportokkal. A gyermekszegénység mérséklésében (legyenek bár a források központi költségvetésből vagy akár az unió által finanszírozva) mindenképp elsődlegességet élveznek a roma és nem roma gyermekek esélyegyenlőségét javító intézkedések. Mert bár igaz, hogy – a cigányságot kivéve – a többségi társadalom gyermekei még nem élnek a harmadik világot idéző szegénységben, de már most látszik, amennyiben a gazdasági és társadalmi folyamatok nem vesznek radikális fordulatot, akkor a gyermekszegénység mélyülése megállíthatatlan lesz, annak minden szociális következményével együtt.

A szerző szociológus, egyetemi oktató

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.