Münchenben is tiltakoztak

Szombaton a müncheni magyar főkonzulátus előtt tartott tüntetésen a viharos, jégesővel tarkított időjárás ellenére is több mint százan gyűltek össze, hogy követeljék a Gyurcsány-kormány lemondását. Előző nap Münchenben a Magyar Katolikus Misszió előadótermét zsúfolásig megtöltötték az érdeklődők, akik első kézből kaphattak tájékoztatást a Civil Jogász Bizottság 2006. szeptember–októberi emberijog-sértésekről készült, február 23-án közzétett jelentéséről.

Munkatársunktól
2007. 03. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Stuttgarti magyarok Bűnösök közt cinkos, aki néma! mottóval szerveztek tüntetést szombatra a müncheni magyar főkonzulátus elé délelőtt 11 órára. A 10 óra körüli felhőszakadás ellenére már jóval 11 óra előtt mintegy ötvenfős, kokárdás csoport gyűlt öszsze, amely fél tizenkettőre száz főre duzzadt. A rendőrség kérésére a főkonzulátussal szemben fekvő park egyik dombjára vonultak, hogy ne akadályozzák a forgalmat. A hidegre fordult, szeles, mennydörgős, viharos, jégzáport is hozó időjárással dacolva a tüntetők több mint két órán át hallgatták a még Erdélyből és Pécsről is érkezett szónokokat, hogy együtt tiltakozzanak a Budapesten hatalmon lévő, szerintük antidemokratikus kormány ellen. A főkonzulnak átadott petícióban hangot adtak azon véleményüknek, hogy Magyarországon „ijesztően körvonalazódik a rendőrállam, a diktatúra képe”. Követeléseik között megfogalmazták, hogy a hitelét vesztett, illegitim kormány azonnal mondjon le. Azt üzenték a budapesti vezetésnek, hogy magyarok, németek, illetve a világ közvéleménye ezúttal nagyon oda fog figyelni, mi történik március 15-én Budapesten és Magyarországon.
Előző nap, pénteken A magyar demokrácia határai a 2006-os őszi események tükrében címmel rendeztek összejövetelt Münchenben a Magyar Katolikus Misszió előadótermében, ahol Morvai Krisztina egyetemi docens, Völgyesi Miklós bíró és Szöőr Anna jogász-pszichológus ismertette a Civil Jogász Bizottság jelentésének főbb megállapításait. Bíró Ildikó, a Fidesz országgyűlési képviselője is felszólalt, s bevezetőjében az események időrendi felvázolása, illetve a kínzásnak, az embertelen bánásmódnak kitett, súlyos sérüléseket szenvedett áldozatokról szóló esetek ismertetése mellett mindenekelőtt a nemzetközi nyilvánosság bevonásának szükségességére hívta fel a figyelmet. A kabinetet bírálva hangsúlyozta, hogy a történtek pártatlan kivizsgálására nincs garancia. – A kormány nem számol el semmivel, és semmiért nem vállalja a felelősséget – állapította meg.
Morvai Krisztina arra hívta fel a figyelmet, hogy a tömeges rendőri brutalitás már szeptember 19-én, az MTV székházának ostromát követő napon elkezdődött. Hírügynökségi jelentésekkel támasztotta alá a jogsértő túlkapások tényét, rámutatva, hogy amikor Gyurcsány Ferenc miniszterelnök 20-án reggel ennek ellenére „példamutatónak” minősítette a rendőrség fellépését, gyakorlatilag instrukciót adott a brutalitások folytatására. Ugyanezt tette egy nappal később is, amikor kijelentette, hogy „a rendőrség az elvárt minőségben lépett fel”. – A demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok súlyos veszélybe kerültek Magyarországon – szögezte le a bizottság társelnöke, aki a nyugati magyarság segítségét kérte ahhoz, hogy március 15-én ne ismétlődhessen meg a békés ünneplés erőszakba fojtása. Nemzetközi megfigyelői hálózat létrehozására buzdította a jelenlevőket, kérve, hogy minél többen utazzanak német barátaikkal együtt szolidaritásból Budapestre. Javasolta, hogy Németország budapesti nagykövetét levélben tájékoztassák erről a szándékukról, és szorgalmazzák, diplomáciai úton előre interveniáljon biztonságos részvételük érdekében.
Völgyesi Miklós, a bizottság másik társelnöke büntetőbírói szempontból a jogszabályi hátteret világította meg, míg Szöőr Anna az őszödi beszéd nyomán kitört morális pánikról, az ellenfél démonizációját és az áldozathibáztató magatartást felerősítő kormányzati manipulációról beszélt.
Az előadások után elhangzott hozzászólásokból kiderült, hogy a müncheni, nürnbergi, stuttgarti magyarok a televízióban, illetve az interneten figyelemmel követik a hazai történéseket, sőt a jelenlévők közül többek szemtanúként élték meg az október 23-i budapesti rendőri brutalitást. Az egyik hozzászóló arról számolt be: bennük is forr az elkeseredés, a tehetetlen düh, hogy a reményteljes fordulat után megint gátlástalan politikai kalandorok kezére kerülhetett az ország. Többen felháborodással beszéltek a német és az osztrák sajtó jelentős részének „megmagyarázhatatlan” szervilis egyoldalúságáról is, amivel hazug képet festenek olvasóiknak a magyarországi állapotokról.
Az eseményről távozóban a megjelentek aláírták az egyik résztvevő Angela Merkel német kancellárhoz megfogalmazott levelét, amelyben kérik: vesse latba diplomáciai befolyását a magyar kormánynál annak érdekében, hogy a március 15-i nemzeti ünnep ne torkolhasson erőszakba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.