Tages Anzeiger
A magyar kormány a Kremllel barátkozik, és ezért az európai gázellátás fontos vállalkozását akadályozhatja meg – írja Bernhard Odehnal Budapestről a svájci balliberális lapban. A tudósító ugyanakkor azt írja, hogy az unió által preferált Nabucco-terv finanszírozása még mindig bizonytalan: nem kötöttek szerződést a szállító- és felvevőországokkal, valamint az építkezés kezdeti időpontját nemrégiben 2008-ról 2009-re halasztották. Az ÖMV az acélcsövek hosszú szállítási idejével indokolja a késést. Az idén legalább eldől az, hogy a Nabucco egyáltalában megépül-e. Ami a magyar kormány által preferált orosz Kék Áramlat vezetéket illeti, a mögött – a magyar kormányfő szerint – erős szervezet áll. Kóka János miniszter Odehnalnak kijelentette, hogy Gyurcsány szavait félreértelmezték, de ő is „fantáziának” nevezte a Nabuccót. A lap kérdésére az OMV-nél elmondták, tekintettel az Európában növekvő gázfogyasztásra, a két vezeték között nincs „vagy-vagy” kérdés, hanem „is-is”. A Gyurcsány döntését támadó cikk – amely szerint a magyar miniszterelnök az orosz kártyára tesz – azt is felsorolja, hogy a Malévet nem egy nagy európai légitársaságnak, hanem Borisz Abramovics orosz oligarchának adták el „minden szakértő meglepetésére”. (Érdekes módon e meglepődést az eladáskor sem e lap, sem egyetlen más nyugati lap nem tette szóvá – a szerk.)
The JAMESTOWN FOUNDATION
A neokonzervatív Jamestown Alapítvány Eurázsiát figyelő lapjában Vladimir Socor ismét Gyurcsány Ferencet támadja, amiért a Kék Áramlat gázvezetékről még nem mondott le egyértelműen, noha már látszanak a jelek arra, hogy közeledik a Nabucco-tervhez. Socor megemlíti, hogy Brüsszel a színfalak mögött, az ellenzék pedig hangosan támadta Gyurcsánynak a Gazprom-vezetéket támogató terveit. A cikk példákat sorol fel, hogy Oroszország miként növeli befolyását a magyar gazdaságban. A Lukoil benzinkutak száma már 72-re növekedett. Orosz cégek nemrégiben javítómunkákat végeztek a paksi atomerőműben, ahol egy francia–német konzorciumtól vették át a megbízást. Gyurcsány szerint most a hangsúly a kereskedelemről a befektetések felé tolódik el.
dpa
Egy volt fehérnemű-manöken már nem kíván kormányszóvivő lenni – értesíti a világot a német hírügynökség arról, hogy felháborodás kísérte Demcsák blogbejegyzését. A „a jobboldali Magyar Nemzetben” pedig férjét azzal vádolták, hogy olyan emberekkel tart fenn üzleti kapcsolatokat, akiket maffia jellegű bűncselekmények elkövetésével vádolnak.
rfi
A francia közszolgálati adó arról készített riportot, hogy Magyarországon „kis forradalomra” került sor az egészségügyben: e forradalom se az orvosoknak, se a betegeknek nem jó.
Új szóviője lett a Fidesz-frakciónak: Ibolya Csenge Gabriella