Ne merjétek!

Csontos János
2007. 03. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Különleges misén vettem részt családommal a minap. A helyszín a józsefvárosi Orczy Fórum udvarán a zöld gyepbe süllyesztett katakombakápolna volt, amit Kévés György építész álmodott és valósított meg. A modern lakó- és irodaházak ölelésében egy piros-fehér-zöld térbeli kereszt hívja fel a figyelmet erre a szakrális emlékhelyre, melynek fotófreskói az 1848-as és 1956-os forradalmunk dicső jeleneteit idézik, a belső tér pedig óriás kokárdát formáz. A közelgő március idusa jegyében rendezett ökumenikus alkalmat Vértesaljai László jezsuita szerzetespap celebrálta, akit október 23-án azért vert meg a tobzódó magyar rendőrség, mert mérsékletre intette őket. A prédikációban arról szólt, hogy a felelősségvállalás az Írás szellemében egyéni és választható, ám a felelősségre vonás közösségi és kötelező feladat. Nyomatékul rámutatott az akkor is vele lévő nemzeti trikolórra, melynek fehér sávjában még azóta is ott éktelenkedik a rendőrbakancs olajos nyoma.
Nincs ez jól így: a nemzet adójából fizetett rendőreinknek semmilyen körülmények között nem illik a nemzeti lobogón tapodni. Nem illik védtelen, fegyvertelen adófizetőket a földön rugdosni, tiltott viperával fegyelmezni sem, hogy a szemmagasságban leadott gumilövedékekről már ne is szóljunk. Ám ez még mentegethető azzal, hogy az eligazításon a parancsnokaik azt mondták nekik: az utcán kizárólag ellenséges elemek vannak, a békés polgárok otthon maradtak, hogy a tévében, házi papucsban nézzék hermetikusan elzárt miniszterelnökünket. A kommandóseligazításon azonban bizonyosan nem mondták azt, hogy a piros-fehér-zöld ellenséges, provokatív színösszeállítás. Az még símaszkon és rohamsisakon keresztül is felismerhető: jé, ezek a mi nemzeti színeink. Egy ilyesfajta zászlótapodást komolyabb országokban aligha úszná meg a testület a leesett azonosítók bárgyú meséjével.
Hogy Gergényi főkapitány nem úriember, azt azóta tudjuk, amióta a szemünkbe hazudott. Akik ezt követően tüntetően kitüntették, azok vagy szintén nem úriemberek, vagy nem érték a szemükben az úriemberség. Vagy hogy „politikailag korrekt” fogalomhasználattal éljek: az elemi tisztesség. Ezzel nincs mit tenni: nem vagyunk egyformák. A jogállami keret mint nemzeti minimum azonban azt jelentené: a bűnnek legyenek felelősei. Az állami véteknek és mulasztásnak is. Most nincsenek, ezért nemcsak a szabadságunk, de a jogállam is veszélyben van.
A felelősségre vonás kötelező közösségi feladat, a felelősségvállalás egyénileg választható. Választhatjuk azt is, hogy magyar létünkre más magyarok társaságában, az utcán, közösségként ünnepeljük meg a márciusi ifjak nemzeti forradalmát. De választhatjuk azt is, hogy újfent a tévében, kedélyesen sörözgetve tekintjük meg hermetikusan elzárt miniszterelnökünket. Ez utóbbi kényelmesebb, az előbbi viszont nem kevésbé veszélyes, mint ősszel volt. A hatalom a Kossuth tér után már lezárta a légteret is, de azóta sem találja a rendőrpalota kilyuggatóit – talán mert nem néz magába. Szegeden viszont sikerült a zaklatott diákoknál bűnjelként lefoglalni néhány üzleti forgalomban kapható műsoros CD-t. Jómagam a sokadik terrorfenyegetést sem hiszem el a titokfőnök kancelláriaminiszternek, mert ő is megbukott az úriemberi vizsgán: nem talált felelőst a tűzijáték gyilkos mulasztásainak. A „rendes emberek” otthon maradnak, kertészkednek, esetleg vidéki vagy külföldi társasutazásra indulnak – sugalmazza a követendő mintát a mélyrepülésben lévő lojális média.
Nem könnyű a döntés a felelősségvállaló magyarnak. Krisztus azt mondta: ne féljetek! Én annyit teszek hozzá a hatalom felkentjeinek: ne merjétek!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.