Nyakunkon a klímaváltozás

Környezeti katasztrófával számolhat az emberiség, ha nem csökken az üvegházhatásért felelős fosszilis energiahordozók felhasználásakor keletkező szén-dioxid kibocsátása. Meskó Attila geofizikus szerint már a ma élőknek is súlyos következményekre kell felkészülniük.

MN-összeállítás
2007. 03. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha nem sikerül beavatkozni a globális folyamatokba, a felmelegedés nemcsak a jövő generációkat, de már a ma élőket is komoly problémákkal szembesíti – hangsúlyozta Meskó Attila geofizikus. A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) főtitkára azzal összefüggésben nyilatkozott az MTI-nek, hogy hétfőn Van-e jövőjük a megújuló energiaforrásoknak – és
van-e jövőnk nélkülük? címmel tart előadást a Mindentudás Egyetemén. Meskó Attila kifejtette: az alapvető gondot az jelenti, hogy az energia nyolcvan százalékát olajból, földgázból és szénből nyerik. A fosszilis energiahordozók felhasználásakor keletkező szén-dioxid a leginkább felelős az üvegházhatásért, s ez környezeti katasztrófával fenyeget – hangsúlyozta a geofizikus. Elmondta: az olaj- és földgázkészletek rohamosan fogynak. Szén ugyan bőségesen áll a rendelkezésünkre, de sok kellemetlenséget okoz nemcsak a szén-dioxid miatt, hanem mert ként is tartalmaz, ami a légkörbe jutva savas eső formájában jelentkezik. Emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió döntése szerint 2020-ig a szén-dioxid kibocsátását – az 1990-es szinthez képest – húsz százalékkal kell csökkenteni. „Ez nagyon kemény feladat, mert növekvő energiaigények mellett rendkívüli módon vissza kell fogni a szén, az olaj és a földgáz felhasználását” – mutatott rá a szakértő.
Úgy vélte, rehabilitálni kell az atomenergiát, amely a legolcsóbb energiaforrás. A lehetséges alternatívák között említette a geotermikus energiát, valamint a megújuló forrásokat, a nap-, a szél- és a bioenergiát. Ezek ma még kétszer, háromszor drágábbak, mint a fosszilis energiahordozók, ezért elterjedésükhöz állami támogatás szükséges, de – mint megjegyezte – technológiai újításokkal idővel csökkenthető ez a különbség.
– Egyre többeket foglalkoztat az energia és a környezet közötti öszszefüggés, sokan azonban még nem érzékelik a veszélyt. A globális felmelegedés nem azt jelenti, hogy csupán egy kicsit lesz melegebb. Amennyiben az időjárásunk huzamosabban meleg lesz, kevés csapadékkal, Magyarországon nagy területeken válik szükségessé az öntözés, a Duna–Tisza köze pedig elsivatagosodik – hangsúlyozta az MTA főtitkára. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a hosszan tartó meleg sokkal jobban megviseli az emberi szervezetet, mint a hideg. Példaként 2003 nyarát hozta fel, amikor Párizsban tizenötezer ember kimutathatóan a hőség miatt halt meg.
Az elmúlt enyhe télről kifejtette, hogy az nemcsak előnyökkel (például energiatakarékossággal) járt, de számos kárt is okozott: nem pusztultak el például a növényi kártevők. Meskó Attila szerint a mindennapokban megnyilvánuló takarékossággal is lehet tenni a globális felmelegedés ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.