Maga, Margitkám, olyan nagy tehetség, hogy már nem is számít nőnek – summázza Kaffka művészi és női mivoltát az Adynak tulajdonított mondás. Az erős asszonyöntudatot közvetítő Kaffka Margitról szólva két dologban mindegyik forrás egyetért: az egyik friss hangja, tehetsége, a másik pedig – férfigőg ide, asszonyi utálat oda – aszexualitása, „csekély nemi igézete” és borzalmas öltözködése. „A kalap sajátságos középlény volt egy afrikai bennszülött falusi ház, egy tigristank és egy dühbe duzzadt kan pulyka között. Blúza ravatalos fekete, de szoknyája rikító zöld volt. Aztán itt is, ott is holmi néprajzi különlegességek lógtak le róla. Cipői ellenben zord tanítónői, majdnem férficipők voltak” – szemlélteti Szabó Dezső Életeim című írásában Kaffka lompos, az ízléssel hadilábon álló megjelenését. Mégis a Nyugat „szereposztogató” éveiben az a feladat jutott neki, amire a természet is kijelölte: ő volt a Nő.
Nem voltak emblematikus szerelmei, kapcsolatait – az utolsó évek önmagára találó boldogsága kivételével – bizonytalanság, félelem, zavar övezte. Az önálló értelmiségi nő álmát kergette elméletben, gyakorlatban (egy pohár bort sem engedett fizetni) és műveiben, s eközben: „Minden jött-ment szívét szívemre kötöttem” – vallja meg egy versében.
Józan számvetés után megalkuvó, válásra ítélt házasság „kis eminensével”, a türelmesen udvaroló Fröhlich Brúnó erdőmérnökkel. Fellángolás Sassy Attila képzőművésszel, aki pókhálószemű asszonynak nevezi őt. „Egynyári viszonnyá romlott”, az Állomásokban megírt próbálkozás Osvát Ernővel. Románc Papp Viktor zenekritikussal, intim barátság Szabó Dezsővel. „Irodalmi” flört Ady Endrével: egy viharos este után a becsípett, illetlenül viselkedő költő véresre karmolt arccal száll ki az öreg konflisból. Csóktalan, magányos évek. S amikor már nem törődik szerelemfélével, a komplexusos aggodalmak után megérdemli a testileg-lelkileg megszépítő, a múltat is értelmező eggyé olvadást a tíz évvel fiatalabb Bauer Ervin orvossal.
A témájánál fogva is sikerre ítélt Szerelmes magyar írók sorozat nyolcadik kötete a gondos szerkesztésnek köszönhetően a legfontosabb szakirodalmi munkákra, levelezésre és versekre, prózarészletekre támaszkodva nemcsak a tragikusan fiatalon, a háború után egy „buta járványban”, spanyolnáthában meghalt író-költő szerelmi életét mutatja be, hanem kibontakozik előttünk teljes életrajza, és bepillanthatunk lelki vívódásaiba, az intim részletekbe is.
(A te színed előtt. Kaffka Margit szerelmei. Szerkesztette Borgos Anna. Holnap Kiadó, Budapest, 2006. Ára: 2100 forint)

Újabb csapás érte a rács mögött ülő Kiss László óbudai polgármestert