A rakétavédelmi rendszer Közép-Európába történő telepítésének nemcsak technikai feltételei vannak, hanem nemzetbiztonságiak is – többek között ez is kiderült az MDA igazgatóhelyettesének sajtótájékoztatóján, ahol April Foley nagykövet asszony leszögezte: telepítési helyszínként nincs szó Magyarországról. Patrick J. O’Reilly dandártábornok és stábja azért tesz körutat Európában – bár ezt az illetékesek ebben a formában nem erősítik meg –, hogy igyekezzen megnyugtatni a kérdés miatt felzaklatott európai és orosz politikusokat, illetve a közvéleményt az amerikai tervekkel kapcsolatban, aláhúzva az iráni rakétafenyegetés veszélyességét. A kommunikációs offenzíva érthető: a radarnak 2011-től helyet adó Csehországon és a tíz ellenrakétát 2013-tól befogadó Lengyelországon kívül az amerikai rendszer telepítésének alig van politikai támogatottsága Európában, s a közvélemény még a befogadó országokban is ellenzi a lépést.
*
Az elutasítást leginkább az a félelem okozza, miszerint Oroszország – amely attól tart, hogy nukleáris elrettentő képességét hatástalanítják – válaszlépésként célba veszi az amerikai létesítményeket a kontinensen, amivel visszatérne a hidegháború. Ehelyett sokan azt szorgalmazzák, hogy a kérdést a NATO – egyelőre csak papíron létező – saját rakétavédelmi programjának keretei között, a szövetségesekkel együttműködésben kell megoldani, míg mások (így Gyurcsány Ferenc) amellett szállnak síkra, hogy figyelembe kell venni Oroszország nemzetbiztonsági érdekeit is.
O’Reilly diavetítéssel egybekötött sajtótájékoztatóján igyekezett meggyőzni a sajtót arról, hogy kizárólag a fejlődő iráni rakétatechnológia miatt van szükség kétmilliárd dolláros lengyelországi és a félmilliárdos csehországi bázisra. Az ellenrakéták egyszerűen képtelenek lennének utolérni az orosz rakétákat – állította. Kérdésre válaszolva igyekezte eloszlatni azokat az aggodalmakat, miszerint az eltalált ballisztikus rakéták roncsdarabjai lezuhanva károkat okozhatnak. Mint mondta, el kell dönteni, hogy ezt a kockázatot vállaljuk, vagy azt, hogy egy tömegpusztító fegyver becsapódik a kontinensen.
Az amerikai rakétavédelmi telepítés szempontjából jelentős előrelépés történt tegnap Csehországban. A cseh kormány igent mondott az Egyesült Államok kérésére, hogy a felek kezdjenek hivatalos tárgyalásokat egy radarállomás létesítéséről. „Ez a diplomácia jegyzék jogilag nem kötelező dokumentum, inkább egy politikai szándéknyilatkozat a részünkről” – mondta Mirek Topolánek miniszterelnök. Egyben Washington tudomására hozták: azon fognak igyekezni, hogy a radarállomás a jövőbeni NATO rakétaelhárító rendszer része legyen. A radarállomás a Prágától 60 kilométerre lévő Brdy katonai kiképzőkörzetben épülne fel. A legutóbbi felmérések szerint a cseh lakosság mintegy 70 százaléka ellenzi a radarállomás létrehozását.
Amerikai–orosz párbeszéd. Washington kész részletesen megvitatni az amerikai rakétapajzs telepítésének kérdését Moszkvával – közölte tegnap telefonon George W. Bush amerikai elnök Vlagymir Putyin orosz államfővel. (MTI)

Erre nagyon ráfázhat Magyar Péter, újabb ügyekben jelentették fel