Reális béketerv Rijádtól

Előzetes jóslatok szerint támogatni fogják a rijádi találkozón az arab államok küldöttei azt a béketervet, amelyet Szaúd-Arábia nyújtott be még 2002-ben, a bejrúti Arab Liga-csúcson. A szervezet tagjai holnap döntenek a sikerrel kecsegtető ajánlatról, miközben összehangolják nemzetközi kérdésekben elfoglalt álláspontjukat is.

Hírösszefoglaló
2007. 03. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két napon át fognak tárgyalni Rijádban az Arab Liga 22 államának vezetői. Beszélgetéseik homlokterében – mint a tizennyolc eddigi találkozó esetében is – a palesztin–izraeli helyzet áll, azzal a különbséggel, hogy most az arab béketerv egybehangzó vélemények szerint reális esélyt ad a megbékélésre. Mahmúd Abbász palesztin elnök úgy vélte, a terv elfogadása azt jelenti, hogy Izrael „a béke Nuaksúttól Dzsakartáig terjedő tengerével lesz körülvéve”, utalva Mauritániára és Indonéziára, a Liga legnyugatibb, illetve legkeletibb tagjára. Izrael 2002-ben még elutasította a béketervet, ám a legújabb hírek szerint már hajlandó lenne bizonyos elemeit elfogadni. Cipi Livni izraeli külügyminiszter bejelentette, tárgyalásokat fognak folytatni a palesztin állam létrehozásáról. Az amerikaiak ugyanakkor megerősítenék az utóbbi időben gyengülni látszó diplomáciai pozícióikat, s felvetették, hogy amerikai közvetítéssel találkozhatna egymással mostantól fogva kéthetente Mahmúd Abbász és Ehud Olmert izraeli miniszterelnök. Az izraeliek örömmel fogadták a javaslatot, Livni szavai azonban arról árulkodnak, hogy az egyeztetések során továbbra is a kvartett által lefektetett útiterv rendelkezéseit veszik alapul. Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter ugyanakkor kételyét fejezte ki, hogy a jövő novemberben esedékes amerikai elnökválasztás előtt komoly áttörés lehet az ügyben.
Az arab csúcstalálkozóra érkező Mohamed Dahlan, a palesztin elnök tanácsadója leszögezte, nem- csak egy előterjesztésre van szükség, hanem annak működési mechanizmusát is elő kell készíteni, nehogy elsikkadjon a próbálkozás. Dahlan szerint a béketervet egy arab külügyminiszteri tervnek is folytatnia kell, amely a nemzetközi közösség számára egyértelművé teszi a működés gyakorlati részleteit. Mint elmondta, az arab államok megállapodtak abban, hogy ezt Szaúd-Arábia irányítaná. Rijád a palesztin–izraeli viszály megoldásának élére állt, amióta Mekkában aláírták a megállapodást a Hamász és a Fatah palesztin pártok képviselői. Dahlan egyúttal reményét fejezte ki, hogy a mostani csúcson a palesztin kabinet pénzügyi támogatásáról is megegyeznek, hogy „a kormány elkezdhesse a munkát”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.