Sonkának látszó húskészítmények

A húsvét előtti kiemelt élelmiszer-biztonsági ellenőrzések ellenére is kerülhet a boltokba kifogásolható minőségű sonka. A kisebb húsfeldolgozók különféle trükköket vetnek be olcsó termékek előállítására, de ezek a Pest megyei és fővárosi főállatorvos szerint könnyen felismerhetők. Tojás vásárlásakor leginkább az áru tisztaságára és a tárolási körülményekre érdemes figyelni.

Kristály Lehel
2007. 03. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A sonkakészítők fondorlataira és trükkjeire hívta fel a figyelmet a lapunknak nyilatkozó Pest megyei és fővárosi főállatorvos. Hajós Ádám emlékeztetett arra a kétes minőségű, szlovák importból származó, röviddel húsvét előtt piacra dobott sonkára, amely számos vásárlót és fogyasztót megtévesztett az utóbbi években. – A tavaly alkalmazott egyik technológiát úgy is nevezhetjük: „hús a húsban” – mondta a szakember. – Ebben az esetben a gyártó hálós húsköpenybe apróhúsból készült és pácolt „tölteléket” vagy akár különféle, sertésbőrből főzött emulziót, valamint színezéket fecskendez, majd hőkezeli a készítményt. A végeredmény kívülről főtt, füstölt sonkának látszó termék, ami akkor okoz majd bosszúságot, amikor megpróbáljuk felszeletelni vagy megfőzni.
A szakember hangsúlyozta, hogy a magyar élelmiszer-készítési szokások sonkaként a sertéscombból készülő húsárut fogadják el, ami lehet csontos vagy csont nélküli. A teljes comb, amely tartalmazza a csontot és a bőrt is, parasztsonkának nevezhető. Minden egyéb, húsrészekből előállított készítményen fel kell tüntetni az összetevőket. Ugyanakkor egy ilyen termék – a hazai szabályok alapján – nem is nevezhető sonkának, ez a kifejezés tehát a címkéjén nem szerepelhet – fűzte hozzá a főállatorvos. Gyanúra adhat okot az is, ha az áru aránytalanul olcsó, vagy a füstölt húson nincsen címke. A gyártónak ugyanis kötelessége feliratozni a termékeit. Nemcsak az összetételéről kell tájékoztatni a vásárlót, hanem az adott húsáru minőségmegőrzési idejéről, valamint a javasolt tárolási hőmérsékletről.
Hajós Ádám szerint ha úgynevezett darabolt sonkát vásárolunk – ami egy egész comb pácolt és füstölt része –, akkor jól látható a termék alapanyaga, ezért kisebb a becsapás veszélye. A hálós készítmények esetében előfordulhat, hogy csak a konyhaasztalon derül ki: nagyobb a zsírhányaduk az elvárhatónál.
– Mindezek alapján én csak a paraszt- vagy darabolt sonkát ajánlom megvételre – jegyezte meg Hajós Ádám. – Megfőzése előtt huszonnégy órával hideg vízben kell áztatni, s végül annyi óráig főzni, ahány kilogramm az adott comb. Ha kötőtűt szúrunk a forgójánál a hús közepébe, s a kihúzott tűnek jó az illata, akkor a sonka állapota kifogástalan. Ellenkező esetben az árut a boltban kicserélhetjük.
A fehér és barna héjú tojások közül a vásárlók inkább az utóbbit választják, bár ez a megkülönböztetés értelmetlen, mert nincs különbség köztük – mutatott rá Dömölki Lívia. Az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület élelmiszer-biztonsági szakértője azt tanácsolta, vásárláskor inkább az áru tisztaságára figyeljünk, s ne adjunk pénzt trágyával vagy vérrel szenynyezett, illetve repedt héjú tojásért. A szennyeződések ugyanis a felületén keletkezett hajszálrepedéseken bejuthatnak a tojás belsejébe, s így fennállhat a szalmonellafertőzés veszélye. A tojásokat viszont árusítás előtt tilos lemosni, a szennyeződést inkább puha kefével kell eltávolítani, mert megsérülhet a tojás meszes héját bevonó vékony fedőréteg, az úgynevezett kutikula, ami védi a tojást a mikroorganizmusoktól. Szabad szemmel nem állapítható meg, hogy lemosták-e a tojást, ezért előnyös mindenkor a kipróbált, ismerős, ezért megbízható helyen vásárolni, ahol kellő forgalmat tapasztalunk, és az árut megfelelő módon tárolják.
Mivel a hazai zöldségek mellett ma számos külföldi termék is megtalálható a piacokon, a szakértő szerint érdemesebb ugyancsak ismerőstől vagy megbízható, hazai terméket árusító kereskedőtől vásárolni. Az importzöldség valóban mutatós és szép lehet, de Dömölki Lívia hangsúlyozta: a termesztőik növekedésserkentő anyagokat alkalmaznak az előállításukkor. Ez abból is felismerhető, hogy látványuk dacára nem olyan ízletesek, mint az őshonosak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.