A szó szoros értelmében tengernyi vizet – pontosabban vízjeget – talált a Mars déli pólusán az európai űrkutatási Hivatal (ESA) Mars Express szondájának radarja – adta hírül a Space.com. Ha a felszín alatti rétegekben kimutatott jég elolvadna, az egész bolygót elárasztaná a víz. A jégrétegeket a hetvenes években fedezték fel, megfelelő műholdak és teleszkópok híján azonban mostanáig nem volt mód alapos tanulmányozásukra. A planéta körül 2003 decembere óta keringő európai Mars Express szonda érzékeny műszere tette lehetővé, hogy az asztronómusok csaknem négy kilométeres mélységig „belássanak” a déli sark felszíne alá.
A Marson alkalmazott korszerű radartechnikát a Földön a gleccserek belsejének tanulmányozására használják. A vörös bolygó mélyebb rétegeinek átvizsgálásához mindeddig nem vették igénybe a rádióhullámokat, noha nemcsak az európai űrkutatási hivatal (ESA) szondáját, hanem az amerikai Mars Odysseyt is felszerelték az erre alkalmas műszerekkel.
A vizsgálati eredmények azt mutatják, hogy a déli pólus alatt rejtőző megfagyott anyag tíz százalékát homokszemcsék teszik ki, kilencven százaléka azonban tiszta vízjég. Ez a legnagyobb vízkészlet, amit eddig felfedeztek a Marson, de a kutatók régóta tudják, hogy az északi pólus is nagy vízraktár. Az ott összegyűlt jég mennyiségének pontos feltérképezése lesz a következő tudományos feladat.
A friss felfedezés sem ad azonban magyarázatot a marsi folyóvölgyek rejtélyére, pontosabban arra, hogy hová tűnt a kanyargó medreket valaha alakító, azokat időről időre elárasztó víz? Feltételezik, hogy a felszín alatti csatornák hálózatán folyt el a talaj mélyébe, ezért a radar most ezek nyomát is megpróbálja megtalálni. A radarmérések minden eddiginél meggyőzőbb bizonyítékát adták annak, hogy a planétát valaha tenger borította, s a megfigyelések szerint a fagyos Mars éghajlata megint enyhül.

Orbán Viktor lerántotta a leplet a baloldal legújabb tervéről – videó