Több mint tízezer aláírás a lombikprogramért

A lombikprogramok állami támogatásának csökkentése ellen tiltakozva több mint tízezer aláírást tartalmazó nyílt levelet adtak át múlt héten az Egészségügyi Minisztérium illetékesének. Tavaly novemberben derült ki, hogy míg jelenleg öt beavatkozást támogat az egészségbiztosító, a szaktárca tervei szerint a jövőben már csak két meddőségi kezelést fizetnének ki – ekkor kezdte aláírásgyűjtő akcióját egy közhasznú alapítvány.

Varga Attila
2007. 03. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazánkban jelenleg 300 ezer meddő párt tartanak nyilván, számuk egyre nő. A statisztikák szerint évente 2000 gyermek születik lombikprogram segítségével. Egy támogatás nélküli kezelés a hormonkészítményekkel együtt 700 ezer forintba kerül. Miközben az ország népessége folyamatosan csökken, a beavatkozások számának drasztikus visszaesésével sok pár vesztené el anyagi okok miatt a reményt, hogy gyermeke szülessen. A Lombikbaba Közhasznú Alapítvány erre a problémára hívja fel a figyelmet nyílt levelében, amelyet több mint tízezren írtak alá.
Bár 2005 nyarán az Országgyűlés szocialista javaslatra felkérte a kormányt, egy éven belül dolgozzon ki olyan javaslatokat, amelyek lehetővé teszik, hogy kedvezőtlen anyagi helyzet, szegénység ne lehessen akadálya a meddőségi kezelésben való részvételnek, a Molnár Lajos (SZDSZ) vezette tárca jogszabály-módosítási tervezete ennek teljesen ellentmond: öt támogatott kezelés helyett már csak kettőt fizetnének, így a harmadik kezeléstől 500–700 ezer forintba kerülne mindez a gyermeket akaró pároknak. A lombikprogramok révén tavaly nagyjából 1800 szülésből kétezer baba született, amire csaknem kétmilliárdot költött az egészségbiztosító, és további egymilliárdot a meddő párok. A minisztérium tervezete alapján megállapítható, hogy felcserélődnének az arányok. Az állam egymilliárddal támogatná a programot, kétmilliárd forintot pedig az állandósult energiaár-emelések terhe mellett az ellátásban részt vevőknek kellene kifizetniük. A meddőségi kezelések végzésével foglalkozó centrumok vezetői tiltakoznak a tervezet ellen.
– Beláthatatlan következményekkel járna a lombikprogramok egészségbiztosítási támogatásának csökkentése, mert évente több ezer pár már nem tudná vállalni a beavatkozások és a gyógyszeres kezelések költségeit – nyilatkozta lapunknak korábban Konc János, a Magyar Asszisztált Reprodukciós Társaság elnöke, a Budai Meddőségi Központ vezetője. – Nem kizárólag egészségügyi, hanem népesedéspolitikai döntés előtt áll a kormány. Ha a néhány száz milliós spórolás megéri azt, hogy csökkenjen a gyermekszám, akkor változtassanak, ha nem éri meg, hagyják érintetlenül a rendszert – vélte az elképzelésekre reagálva Kaáli Géza, a New York-i Albert Einstein Egyetemen professzora, az Asszisztált Reprodukciós Magánintézetek Világszövetségének elnöke, a magyarországi négy Kaáli Intézet alapítója.
Az egészségügyi tárcától megtudtuk, még nincs döntés, az elképzelés szakmai felülvizsgálata most is folyamatban van. Fontosnak tartották kiemelni, hogy szerintük a hazai lombikbébi-finanszírozás a világon csaknem egyedülállóan nagyvonalú. „A nemzetközi irodalom áttekintését követően, valamint a rendelkezésünkre álló hazai szolgáltatók hatékonyságát és eredményességét mutató adatokat figyelembe véve döntött a tárca úgy, hogy átgondolja a jelenlegi magyar szabályozást.” A sajtóosztály tájékoztatásából kiviláglik, hogy nem a legfrissebb adatokkal számoltak. 2007 januárjában közölték: „A 2002-ben Magyarországon született csaknem 96 000 gyermek 1,5 százaléka volt lombikbébi.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.