Idén harmincmilliárd forintnyi bevételre számít a kormány a július elsejétől érvényes új adónem bevezetésétől – jelentette be tegnap a kormányszóvivői tájékoztatón Veres János pénzügyminiszter, aki közölte: az új adót azoknak a társas és egyéni vállalkozásoknak kell megfizetniük, melyek most nem vesznek részt a közteherviselésben. Kérdésünkre, hogy pontosan melyek ezek a vállalkozások, Pichler Ferenc, a Pénzügyminisztérium szóvivője elmondta: az adófizetési kötelezettség azokra a cégekre lesz érvényes, amelyek arra hivatkozva, hogy veszteségesek, eddig „kibújtak a társaságiadó-fizetés alól”. A most bejelentett új adó az Alkotmánybíróság (AB) által megsemmisített elvárt adót váltaná ki. Mivel az elvárt adóból a kormány idén 60 milliárd forintos bevételt remélt, s az új adót a jogi procedúrák miatt csak július elsejétől lehet bevezetni, a kabinet tegnap arról is döntést hozott, hogy 30 milliárd forintot zárol a központi tartalékokból.
Veres János tegnap azt is bejelentette: a kormány kezdeményezi az Országgyűlésnél, hogy január elsejétől visszamenőlegesen helyezze hatályon kívül az elvárt adót. Ez azt jelenti, hogy az alkotmányellenesnek minősített adót – a kabinet korábbi szándékával szemben – mégsem kell megfizetniük a vállalkozásoknak az év első két hónapjára.
*
A pénzügyminiszter közlése szerint azoknak a cégeknek, amelyek már befizették, visszafizetik ezt az adót.
A Fidesz győzelemként értékelte a pénzügyminiszter bejelentését. Varga Mihály, az ellenzéki párt alelnöke szerint a döntés igazi nyertesei a hazai gazdasági élet szereplői, mindazok, akiknek be kellett volna fizetni az első két hónapra az elvárt adót.
Józan döntésnek nevezte az elvárt adóról szóló szabályozás hatályon kívül helyezését Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára. A miniszter azon bejelentését, miszerint a kormány az év második felére új javaslatot dolgoz ki a közteherviselésben részt nem vevő vállalkozások megadóztatására, Dávid Ferenc alapjában véve támogathatónak ítélte, hozzátette azonban: a legutóbbi tapasztalatok tükrében igencsak tartanak az új adónemektől. Emlékeztetett: a nyári Gyurcsány-csomag két fontos eleme, a házipénztáradó és az elvárt adó is alaptörvénybe ütközőnek bizonyult. Ezért azt javasolják a kormánynak, hogy az új szabályozás előkészítésébe vonja be a szociális partnereket, köztük a gazdasági szervezeteket is – közölte a VOSZ főtitkára.
A feladat nem könnyű: olyan szabályozást kell készíteni, ami megfelel az alkotmányos elvárásoknak, nem okoz további súlyos adminisztrációs terheket a vállalkozásoknak, mégis megfelelő hatása van – összegezte a kormány jelenlegi helyzetét Ruszin Zsolt adószakértő. A Magyar Könyvelők Országos Szövetségének fővárosi elnöke rámutatott: az új adóról szóló szabályozásba be kell építeni az ellenbizonyítás lehetőségét, az Alkotmánybíróság ugyanis a semmissé nyilvánított törvényben ennek a hiányát kifogásolta. Ez a kitétel viszont több tíz oldallal növelné a társaságiadó-törvény terjedelmét, ami igencsak kényesen érintené az adórendszer egyszerűsítését követelő gazdasági szereplőket. – Felvetődik még az is, hogy – az adatszolgáltatás kibővítésével – a jelenlegi adófizetés hatékonyságát is emelni lehetne – vélekedett Ruszin Zsolt. A szakértő arra is emlékeztetett, hogy a 2007-re vonatkozó APEH-vizsgálati irányelvek között jelenleg is szerepel a nagy forgalmat bonyolító, ám alacsony nyereséget és társasági adót befizető vállalkozások ellenőrzése.
továbbiak a 12., vezércikk a 7. oldalon

Orbán Viktor rejtélyes poszttal jelentkezett